Jeśli szukasz pomysłu na elegancką aranżację, połączenie granatowego i złotego stanowi ciekawy wybór. Taki duet z jednej strony wykorzystuje zasadę kontrastu, z drugiej zaś – realizuje regułę łączenia barw o podobnej wymowie. Oba kolory kojarzą się z wyrafinowaniem i dobrym smakiem, a jednocześnie są pełne charakteru. Dowiedz się, jak połączyć granat i złoto w pomieszczeniach. Na co zwrócić uwagę, planując wystrój, w którym będzie dominowało to zestawienie?
Do jakiego stylu pasuje granatowy ze złotym?
Wzmianka o złotych akcentach we wnętrzu w naturalny sposób sugeruje skojarzenia ze stylem glamour. Omawiany duet kolorystyczny znakomicie odnajdzie się w takim właśnie klimacie. Możesz zdecydować się na efektowny granatowy narożnik lub stylizowaną sofę, zestawiając ją ze szklanym stolikiem kawowym wykończonym złotym obrzeżem. Ten sam motyw warto powtórzyć w przypadku komody lub szafy. Nie zapomnij także o oświetleniu, podkreślającym klimat panujący w eleganckich wnętrzach.
Granat ze złotem to nie tylko połysk stylu glamour. Duet pasuje także do pokoi minimalistycznych, w których stanowi najbardziej wyrazisty akcent. Ociepli surowość wnętrz industrialnych, doda nutę kobiecości do aranżacji w stylu marynistycznym, podkreśli efekt retro. Będzie znakomitym wyborem w domach inspirowanych trendem hampton. Jak widać, możliwości są w zasadzie nieograniczone. Wystarczy jedynie zaplanować rozmieszczenie akcentów dominujących i dodatków.
Granatowy ze złotym czy złoty z granatowym?
Aby aranżacja wykorzystująca połączenie granatu ze złotem prezentowała się korzystnie, zadbaj o wyważenie wszystkich elementów. Wspomnianych barw, ze względu na kontrast, z reguły nie łączy się w równych proporcjach. Najczęściej jeden z tonów dominuje, a zestawienie uzupełniane jest jeszcze trzecim kolorem. Zdecyduj, który odcień ma grać pierwsze skrzypce i zaplanuj akcenty dekoracyjne.
Dominujący granat możesz wykorzystać w każdym pomieszczeniu: od salonu i jadalni, przez sypialnię czy gabinet, aż po kuchnię i łazienkę. Każda wersja będzie równie efektowna. Barwa zyskała popularność w 2020 roku, kiedy to Instytut Pantone wybrał odcień Classic Blue kolorem roku. Wówczas różne odcienie niebieskiego, także te najciemniejsze, zaczęły pojawiać się na ścianach i meblach. Obecnie dużą popularnością cieszą się granatowe meble tapicerowane: przestronne narożniki, stylizowane sofy, krzesła. To także dominujący akcent ścian i tekstyliów domowych.
Nieco trudniejsza w realizacji jest aranżacja pokoju ze złotem w roli głównej, ponieważ łatwo przekroczyć granicę pomiędzy efektem eleganckiego glamour a przesytem. Zadbaj więc o dobrej jakości, pełne charakteru meble. Ciekawy wybór stanowi na przykład stolik kawowy ze złotymi obrzeżami. Na uwagę zasługują modele szklane, z marmurowymi wstawkami lub efektem betonu. Blask złagodzi także dodatek drewna lub czarnej sali – materiałów chętnie wykorzystywanych w podstawach.
Złote dodatki – jak nie przesadzić?
Złote akcenty we wnętrzu sprawiają, że nawet bardzo współczesna lub minimalistyczna aranżacja zyskuje wyrafinowany, elegancki charakter. Aby jednak nie popaść w przesadę, warto zadbać o zachowanie kilku wnętrzarskich reguł.
Po pierwsze, przełam metaliczny blask spokojniejszym tonem. Dobrym przykładem jest właśnie złoto z granatem. Wykorzystać możesz także czerń, biel czy szarości. Pamiętaj jednak, że szlachetny kruszec jest na tyle wyrazisty, że nie lubi konkurencji. Nagromadzenie intensywnych kolorów nie działa więc na jego korzyść.
Po drugie, zamiast wielu złotych akcentów rozproszonych w pokoju lepiej zdecydować się na kilka elementów dobrej jakości. Zwróć uwagę na wspomniane już wcześniej stoliki łączące kamienne szarości, czerń lub biel ze złotem. Jeśli wyeksponujesz taki mebel w centralnej części, nadasz pomieszczeniu niepowtarzalny urok, a jednocześnie podkreślisz stonowaną elegancję granatowej kanapy.
Ten trzeci, czyli co pasuje do złota i granatu?
Połączenie granatowego ze złotym jest bardzo wyraziste, dlatego niezwykle efektownie prezentuje się jako przewodni motyw w różnych pomieszczeniach. Warto zadbać, aby inne dodatki i kolorystyczne kontrapunkty nie zaburzyły tego efektu. Jak dobierać barwy uzupełniające? Przede wszystkim skup się na bardziej stonowanych odcieniach, które nie będą wysuwały się na pierwszy plan.
Złoty i granatowy świetnie łączą się z różnymi wariantami bieli i szarości. Na bazie takiej palety wykreujesz efektowny salon w stylu hampton czy coastal lub królestwo minimalizmu. Aby uzyskać pożądany rezultat, potraktuj neutralne kolory jako tło do wyeksponowania granatowej sofy i złotego stolika. Możesz podkreślić efekt, wykorzystując białą komodę z połyskującym frontem. Charakteru dodadzą całości tekstylia bądź oryginalny fotel uszak w barwie pudrowego różu, butelkowej zieleni lub żółtego.
Duet: złoto i granat pozornie wydaje się ekstrawaganckim wyborem. Jak jednak widać, stosunkowo łatwo osiągnąć za jego pomocą wyważony, elegancki efekt. To nie tylko blask glamour, lecz także bardziej stonowane wybory. Zadbaj jedynie o odpowiednią ekspozycję barw, sięgając po meble wysokiej jakości i przemyślane dodatki. Dzięki temu salon lub sypialnia z pewnością zyskają niepowtarzalny charakter.