Gładkie lub chropowate, połyskujące lub matowe, całkiem przejrzyste albo mleczne – który rodzaj szkła pasuje do urządzanego mieszkania? Niezależnie od tego, jaki będzie wybrany typ, każdy daje szansę na stworzenie interesującej i unikatowej kompozycji, zawsze będącej na czasie. Szkło w aranżacji wnętrz, jako element mebli i dodatków nigdy się nie starzeje, jest uniwersalne i niebanalne. Odpowiednio zestawione potrafi optycznie podnieść lub powiększyć wnętrze, dodając przestrzeni.
Szkło w pokoju dziennym
Jak ciekawie wykończyć niewielkich rozmiarów pokój dzienny? Na pewno zastosowanie mebli ze szklanymi częściami będzie świetnym pomysłem. Strzałem w dziesiątkę będzie na przykład marmurowy stolik szklany NATAL w rozmiarze XL. Jego marmurkowy, szklany blat przepięknie odbija światło, tworząc interesujący efekt. Czarna, geometryczna podstawa wykonana z solidnego metalu ugruntowuje stół i pięknie kontrastuje stylistycznie. Stolik świetnie wygląda przy miękkiej, welurowej kanapie lub rozłożystym fotelu typu uszak.
Niebanalnym rozwiązaniem do jadalni będzie designerski stół marmurowy BERNO. Wąskie, czarne nogi zakończone eleganckimi, złotymi stopkami robią wrażenie. Smukła konstrukcja dobrze wpisuje się zarówno we wnętrza industrialne, jak i w te o charakterze glamour. Przy tym wszystkim, dzięki czarnemu kolorowi, pokrywającemu większą część mebla, stół jest uniwersalny i dobrze komponuje się z różnego typu rozwiązaniami stylowymi. Zarówno z klasycznymi krzesłami w stylu retro, jak i z takimi o zupełnie nowoczesnej formie. Szukając innych mebli z blatem o dekoracyjnym marmurku zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
Kuchnia ze szklanym połyskiem
Jakie elementy wyposażenia powinna zawierać dobrze urządzona kuchnia? Na pewno przydadzą się duże, funkcjonalne i przestronne blaty, stosowny sprzęt AGD i oczywiście szafki do przechowywania wszystkich niezbędnych rzeczy. Jeśli w pomieszczeniu kuchennym (lub w kuchni połączonej z salonem) chce się trzymać elegancką zastawę obiadową, kryształowe kieliszki lub wazy oraz różne inne eleganckie elementy, które warto wyeksponować – w pomieszczeniu przyda się witryna skandynawska BJORG w białym kolorze z drewnianymi uchwytami i nóżkami oraz przeszklonymi drzwiami. Dzięki niej wspaniale można zaprezentować wszystko to, co ma się do zaprezentowania.
Dostępność i możliwość podglądu wnętrza mebla to cechy, które również przemawiają na korzyść stosowania szklanych rozwiązań. Szafki pięknie komponują się z drewnem, kuchennymi kafelkami i ciepłym, skandynawskim stylem. Można je też „ograć” na różne sposoby – uzupełniając część tekstylnymi ozdobami w postaci zasłonek, stosując kompozycje z suszonych i naturalnych roślin itp. Potrzebny jest niewielki kuchenny stolik? Może zamiast tradycyjnych, okrągłych stolików kawowych warto wybrać designerski stolik gięty HEWLIT typu zygzak? Dzięki wyposażeniu w kółka jest genialnie funkcjonalny, przyda się także na przykład w czasie imprez. Zastanawiasz się nad zakupem szklanego stolika kawowego? Zapraszamy do artykułu!
Szklany gabinet
Gabinet, czyli pomieszczenie, w którym przede wszystkim pracuje się lub uczy, to szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o szklane elementy wystroju. Punkt centralny gabinetu to oczywiście biurko. Jakie wybrać? Szklane biurko na drewnianych nogach AMBER to na pewno strzał w dziesiątkę. Jest wygodne i ergonomiczne, zawsze świetnie wygląda i ma sporo miejsca na wszelkie niezbędne bibeloty. Oprócz głównego blatu zawiera bowiem wewnętrzną półeczkę, która genialnie sprawdzi się, gdy nie wszystko chce się eksponować z wierzchu, ale jednak warto mieć to pod ręką.
Praca i nauka to także potrzeba dostępu do książek i notatek. Literatura lubi być przechowywana w przyjaznych warunkach. Nie jest tajemnicą, że odkryte regały i półeczki sprawiają, że książki oraz inne elementy ekspozycji bardzo szybko się kurzą, sprawiając problem alergikom oraz pedantom. Jak się temu nie dać? Warto postawić na regał z przeszklonymi drzwiczkami, na przykład czarny regał ze szklanymi drzwiami PURO. Dzięki temu, że zostały wstawione szklane drzwiczki, książki nie będą się kurzyć, ale nie wpłynie to na jakość ekspozycji. Wszystkie elementy, które mają być widoczne, będą odpowiednio wyeksponowane.
Nowoczesne mieszkanie ze szklanymi elementami
Szkło, choć jest to znany od stuleci (a nawet tysiącleci) komponent, wciąż jest cenionym i stylowym, wiecznie młodym materiałem, z którego tworzy się przepiękne rzeczy. Minimalistyczne mieszkania w stylu skandynawskim lub loftowo-industrialnym chętnie czerpią inspiracje modowe z dawnych trendów. Szkło kompletnie się nie starzeje i nieustannie bierze czynny udział w realizacji projektów architektonicznych.
Na rynku znajdzie się zarówno różne bardziej klasyczne, jak i te awangardowe czy wyrafinowane opcje do wyboru. Do pierwszej z nich na pewno można zaliczyć między innymi tradycyjne stoliki ze szklanymi blatami, które jednak doczekały się setek interpretacji i reinterpretacji (a każda z nich coraz to bardziej interesująca), z kolei druga to prawdziwa kopalnia inspiracji. Szklany gazetownik CAPRI przyda się wszystkim tym, którzy wciąż w dobie magazynów cyfrowych preferują jednak wersje analogowe, a industrialny stolik LAOS, wykonany z giętego metalu, obłędnie będzie wyglądać zarówno w roli dostawki w salonie, jak i na przykład szafka nocna.
Nowoczesne projekty rządzą się swoimi prawami – w przypadku dużej ilości szkła zestawionego z drewnem i metalem dobrze jest stonować całość miększymi akcesoriami, które stworzą wrażenie przytulności. Zawsze należy dobierać elementy w taki sposób, aby jak najlepiej służyły właścicielowi i spełniały jego indywidualne wymagania estetyczne.