Salon jako pomieszczenie stale poszerza zakres funkcjonalności. Niegdyś stanowił przede wszystkim miejsce wypoczynku, spotkań całej rodziny oraz z przyjaciółmi. Dziś często musi pomieścić też jadalnię, sypialnię dla odwiedzających oraz aneks kuchenny. Jak wydzielić strefy funkcjonalne w salonie w taki sposób, by był praktyczny, pięknie urządzony oraz komfortowy? Podpowiadamy!
Strefy funkcjonalne w salonie – co to jest?
Na początku warto wyjaśnić, czym tak właściwie są strefy funkcjonalne w salonie. Bez wątpienia zauważyłeś, czy to u znajomych, we własnym domu rodzinnym, wcześniej wynajmowanym mieszkaniu, czy katalogu wnętrzarskim, że dobrze urządzony salon dzieli się na poszczególne „tereny”. Każdy z nich ma inne przeznaczenie, przy czym razem tworzą spójną całość w postaci pokoju dziennego. Podobnie jest w przypadku sypialni, gdzie jedną ścianę przeznaczasz na komody z odzieżą, a drugą na część wypoczynkową, czyli łóżko i stolik nocny.
W salonie najczęściej wydziela się trzy, cztery strefy funkcjonalne, zależnie od rozmiaru pomieszczenia i samego mieszkania, czyli tego, jakie elementy muszą się zmieścić w tym pokoju. Jeżeli nie masz osobnej kuchni oraz jadalni, omawiane pomieszczenie będzie pełniło również ich funkcję. By nie jeść na kanapie przed telewizorem (a więc części stanowiącej kącik telewizyjny), warto zaaranżować przestrzeń tak, by poświęcić osobne miejsce w pokoju na strefę jadalnianą. To samo dotyczy kuchni czy miejsca przeznaczonego do zabawy dla dzieci lub do pracy.
Oddzielna kuchnia w salonie – jak to zrobić?
Wydzielenie stref w mieszkaniu wymaga przede wszystkim dokładnego rozplanowania. Zastanów się, ile powinno ich być: jakie dodatkowe pomieszczenia masz do dyspozycji? Mieszkając w kawalerce lub mikro apartamencie z pewnością będziesz potrzebował podziału na wiele części, salon spełni bowiem funkcję niemal każdego miejsca w domu – poza łazienką. Kuchnia w salonie to element, który zdecydowanie najprościej wydzielić, wystarczy bowiem popularny aneks kuchenny.
Na przestrzeń do gotowania poświęć przynajmniej jedną ze ścian. Zastanów się przy tym, czy chcesz, by Twoja kuchnia przybrała kształt litery L, czy raczej znaku =, a więc została wyposażona w wyspę. To drugie rozwiązanie doskonale wspiera skuteczne wydzielenie stref w salonie, bo wyraźną kreską oddziela kuchnię od części wypoczynkowej. Przy okazji zyskujesz dodatkowy blat, który może posłużyć za niewielką jadalnię.
Jadalnia w salonie – jak ją wydzielić?
Metoda „na aneks kuchenny” sprawdza się przede wszystkim w przypadku niewielkiej liczby domowników. Jeśli mieszkasz z całą rodziną lub często zapraszasz gości, wąski blat nie zapewni wam odpowiedniej wygody. Zatem: jak wydzielić jadalnię w salonie? Doskonały wybór stanowi duży stół z zestawem niskich hokerów, czyli stołków barowych (poznaj nasze hokery kuchenne w tym artykule). Takie krzesła znacznie oszczędzą przestrzeń, gdy nie będą wykorzystywane, wystarczy bowiem wsunąć je pod blat. Zabieg ten jednocześnie znacznie ułatwia sprzątanie mieszkania.
W niewielkim pokoju dziennym umieść stół dokładnie na pograniczu części kuchennej z wypoczynkową, krótszym bokiem w kierunku ściany. Dzięki temu wyraźnie oddzielona zostanie nie tylko jadalnia w salonie, lecz także aneks kuchenny – w sposób przypominający wyspę. Jeżeli masz do dyspozycji dużą przestrzeń, podziel kuchnię na pół i jedną część przeznacz na przygotowywanie posiłków, np. kładąc na podłodze płytki, a drugą na spożywanie dań – wykładając podłoże panelami. Sprawa staje się jeszcze prostsza, gdy kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie. Wówczas jedną ze ścian w salonie poświęć na jadalnię, najlepiej w pobliżu okien. Strefy te można też łatwo przedzielić naszymi regałami. Sprawdź nasz cały dział: regał na książki
Wydzielenie stref w mieszkaniu kolorami
Właściwa aranżacja salonu sprawi, że konkretne strefy staną się widoczne na pierwszy rzut oka, a przy tym wciąż będzie widać, że stanowią jedno pomieszczenie: pokój dzienny. Możesz oczywiście zastosować pół-ścianki działowe, by oddzielić aneks kuchenny od zestawu wypoczynkowego, ale takie rozwiązanie zmniejsza optycznie przestrzeń. Dlatego świetnym sposobem jest wydzielanie stref w salonie kolorami oraz wzorami. Na czym polega? Pierwsza metoda to stosowanie różnego rodzaju podłoży, a więc wspomniany wcześniej podział na panele i płytki, linoleum czy wykładzinę.
Inny pomysł dotyczy ścian, zarówno rodzaju ich wykończenia, jak i samych barw. Doskonałym przykładem będzie biały salon z aneksem kuchennym, w którym między stojącą a wiszącą zabudową meblową położone zostają modne wzorzyste kafelki (albo o jednolitej barwie, np. żółte czy pudroworóżowe). Aranżacja salonu barwami pozwala w konkretny sposób wyodrębnić jego poszczególne sekcje. W tym celu możesz zastosować też różne kolory mebli, na zabudowę kuchenną przeznaczając np. paletę szarości, a strefę rozrywki i wypoczynku utrzymując w ciepłych wiosennych barwach.
Podział na strefy funkcjonalne właściwym układem mebli
Przykład tej metody stanowi wspomniane ułożenie stołu jadalnianego pomiędzy kuchnią a zestawem wypoczynkowym. Mając do dyspozycji naprawdę duży pokój dzienny, możesz wyodrębnić większą liczbę stref: kącik czytelniczego, miejsce na zwierzęce legowiska, dziecięcą przestrzeń czy domową biblioteczkę.
Pod tym względem sprawdzają się odważne niekonwencjonalne rozwiązanie, takie jak zestaw wypoczynkowy (zapraszamy do artykułu o kanapach LULU) stojący centralnie na środku salonu. Za nim możesz ustawić wygodny fotel uszak do czytania i podręczny regał na książki albo dziecięcy stolik i krzesełko.
Opcji jest naprawdę wiele, a salon stwarza spore pole do popisu aranżacyjnego. Pamiętaj, że to pomieszczenie reprezentacyjne, więc warto poświęcić na jego zaprojektowanie trochę czasu, by potem móc cieszyć się zarówno oryginalnym designem, jak i niezwykłą funkcjonalnością.