Lekki, lecz ergonomiczny. Prosty, a jednak designerski. Jasny, a mimo to niezwykle przytulny. Taki jest właśnie styl skandynawski. Trendy płynące wprost z chłodnej Północy są obecnie szalenie popularne. Scandi na zabój pokochały nie tylko największe kraje Europy Zachodniej, takie jak Wielka Brytania, Niemczy czy Francja, ale również odległe Stany Zjednoczone.
Badania przeprowadzone przez rodzimych specjalistów z sektora Home&Living jasno pokazują, że wśród grona miłośników stylu skandynawskiego znajdują się także Polacy. Z niekłamaną przyjemnością kupujemy meble o nieskomplikowanych kształtach, wybieramy jasną paletę barw i świetne gatunkowo, naturalne materiały. Coraz bardziej doceniamy również bezpretensjonalne i jednocześnie ponadczasowe wzornictwo. A tego, wśród nurtu scandi, nie trzeba długo szukać!
Prostota formy przede wszystkim!
Scandi to styl, w którym próżno szukać przerostu formy nad treścią. Tutaj rządzi prostota wystrojona w świetny design. Kształty mebli są geometryczne, czasem subtelnie zaokrąglone, przez co nawiązują do niezwykle modnego trendu organicznego.Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim koniecznie postaw na tzw. klasyki, czyli okrągły stół oraz krzesła prostych nogach rozszerzających się na zewnątrz. Świetnym przykładem może być tutaj stół Eames Table, który uwodzi stabilną bukową podstawą, okraszoną stalowymi elementami. Całość wieńczy błyszczący biały blat, który w kilka chwil wprowadzi do wnętrza lekkie, połyskliwe nuty. Mebel świetnie odnajdzie się w towarzystwie krzeseł o podobnej konstrukcji, np. modelu Leaf czy Luis Wood. Ten pierwszy to kwintesencja skandynawskiego wzornictwa – siedzisko z wysokojakościowego polipropylenu i bukowo-stalowa podstawa, będzie nie lada gratką dla łowców designerskich perełek. Luis Wood z kolei, urzeka prostotą i brakiem jakichkolwiek ozdobników. Tu pierwsze skrzypce odgrywa forma – świetnie wyprofilowane siedzisko wykończone skórą ekologiczną, zapewnia solidność i wygodę.
Takie meble doskonale sprawdzą się w jadalni lub kuchni w duchu scandi. Jeśli jednak pomieszczenia są niewielkie, możesz zrezygnować ze stołu i postawić na modny barek. Przy jego blacie z przyjemnością staną hokery Elmo. Smukłe i minimalistyczne, łączą w sobie prostotę podstawy i subtelność siedziska o nieco organicznym kształcie.
Urzekająca szlachetność materiału
Skandynawowie uwielbiają prosty, nieskomplikowany look, jednak stawiają wyłącznie na wysokojakościowe materiały. Nie ma tu miejsca na wzornictwo, które przetrwa w domu zaledwie kilka sezonów. Według jednej z zasad scandi, mebel ma być inwestycją na lata. Nic zatem dziwnego, że na kanapach i sofach królują wyłącznie grube, mocne tkaniny o gęstym splocie i wysokiej gramaturze. Dzięki temu meble są miękkie, wygodne i niezwykle trwałe. Z powodzeniem możesz zatem postawić na rozkładane sofy, takie jak Bergen lub Stockholm. W obu przypadkach zastosowano stelaż z naturalnego drewna oraz solidną sprężynę falistą. Przyjemną miękkość zapewnia z kolei pianka, która bez względu na siłę oddziałującego na nią nacisku, w pełni dostosowuje się do kształtu ciała osoby siedzącej. Do obu sof można dobrać wygodny puf, który w razie potrzeby posłuży jako podnóżek lub, jeśli postawić na nim tacę, improwizowany stoliczek kawowy.
W obu przypadkach zastosowano stelaż z naturalnego drewna oraz solidną sprężynę falistą. Przyjemną miękkość zapewnia z kolei pianka, która bez względu na siłę oddziałującego na nią nacisku, w pełni dostosowuje się do kształtu ciała osoby siedzącej. Do obu sof można dobrać wygodny puf, który w razie potrzeby posłuży jako podnóżek lub, jeśli postawić na nim tacę, improwizowany stoliczek kawowy. Skandynawowie kochają funkcjonalność, zatem pamiętaj, że we wnętrzu urządzonym w duchu Północy, jeden mebel może odgrywać rozmaite role. Jeśli urządzasz salon scandi, możesz pokusić się o zaaranżowanie kilku kameralnych kącików. Oprócz strefy wypoczynkowej, warto pomyśleć np. o wygodnym miejscu do pracy. Tutaj wyjątkowo dobrze sprawdzi się wygodne biurko z szufladami, takie jak Gavle oraz komfortowy fotel obrotowy. Osobom ceniącym świetny design ubrany w wysokojakościowe materiały obiciowe, polecamy model MPA WOOD TAP, wykończony piękną, grubą tkaniną szenilową.
Scandi lubi kontrasty
Wśród stylu scandi nie bez kozery króluje biel. To koncept, w którym ma znaleźć się maksimum przestrzeni i światła. Na ścianach można zatem spotkać niemal wyłącznie rozbielone tony, które optycznie powiększają wnętrza. Czasem projektanci pokuszą się o wytapetowanie jednej ze ścian wzorzystym motywem, np. jodełką czy pionowymi pasami. Meble scandi to z kolei ukłon w stronę koloru naturalnego drewna, a także bieli, odcieni budyniowych oraz całego morza szarości. Nic zatem dziwnego, że kwadratowy stół Work, może pochwalić się białym blatem i nogami z naturalnego bukowego drewna. Co ciekawe, czyste, białe wnętrza królują głównie w mieszkaniach projektowanych przez Duńczyków i Szwedów. Czasem śnieżnobiały koncept zostanie przełamany wesołym barwnym akcentem, np. morzem tęczowych poduszek czy kolorowym dywanikiem. Finowie z kolei, wolą doprawiać stylizacje kontrastowymi czarnymi akcentami. Jeśli skandynawskie biało-czarne wnętrza to Twoja bajka, nie bój się sięgnąć po biały fotel Jacob, w kultowym jajowatym kształcie.
Aranżując wnętrze w duchu scandi, musisz wiedzieć, że wspomniane kontrasty dotyczą nie tylko kolorystyki, ale również prostoty połączonej z zaskakującymi rozwiązaniami. Świetnym przykładem mebla, który urzeka takim designerskim dysonansem, jest fotel MPA ROC. Monochromatyczne siedzisko o opływowych kształtach, okazuje się być połączone z zadziorną bujaną podstawą. Skandynawowie potrafią perfekcyjnie grać takimi właśnie duetami, które całościowej aranżacji dodają niesamowitego pazura. Połączenie naturalnego drewna i bieli, to jeden z wyznaczników stylu skandynawskiego i to rozwiązanie znajdziemy w stoliku kawowym Fusion.
Niektórzy twierdzą, że wyraźny szept, bywa lepiej słyszalny niż donośny krzyk. Podobnie jest ze stylem skandynawskim. Mimo, że tonący w bieli, ergonomiczny i prosty, jest absolutnie ujmujący, oryginalny i charakterystyczny. Oprócz czystości formy i niezwyklej harmonii, jego największą bronią pozostaje fantastyczne, kultowe już wzornictwo. Bo jak powiedział kiedyś znany amerykański grafik, Paul Rand: „dobry design na zawsze pozostanie cichym ambasadorem Twojego brandu”. I tego trzymają się Skandynawowie!