Barwy mają moc wpływania na samopoczucie. Niewiele osób koncentruje się na tym, wybierając odcień do urządzanego pomieszczenia. Najczęściej na pierwszym miejscu stawiana jest moda, psychologia jednak jasno wskazuje, że kolor wybrany do pokoju wpływa później na to, jaki nastrój w nim panuje i jakie uczucia rodzą się u osób, które w nim przebywają. Niektóre barwy uspokajają, a inne wręcz przeciwnie. Psychologia barw ma znaczenie, więc dowiedz się, jak to wygląda w przypadku bieli, beżów i brązów?
Psychologia kolorów we wnętrzach – biel ponad wszystko
Biel jest barwą najjaśniejszą ze wszystkich, dlatego wyróżnia się jako ta uniwersalna i ponadczasowa. Psychologia kolorów wskazuje, że oznacza ona niewinność i czystość. Ponadto wyraża swobodę i wolność. Zastosowanie jej we wnętrzach przyniesie w nim spokój i dobre samopoczucie. Barwa ta z uwagi na to, że jest łagodna, może łagodzić napięcie i stres, więc pokój pomalowany na biało będzie odpowiednim miejscem na odpoczynek. Nie warto jednak przesadzać – złym rozwiązaniem może być pomalowanie wszystkich ścian na ten kolor. Taki przesyt u niektórych wzbudza poczucie osamotnienia i smutku.
Biel jest potężną barwą pod tym względem, że potrafi optycznie zwiększyć małe pomieszczenie. Dlatego na pytanie: „jaki kolor wybrać do małego wnętrza?”, odpowiedź jest prosta, gdyż biała barwa z pewnością pomoże powiększyć niewielką przestrzeń. Psychologia koloru białego wskazuje, że jest on odpowiedni dla osób, którym zależy na jasnym myśleniu, a także otwarciu się na pomysły i plany. Biel sprzyja temu, aby w końcu zacząć kierować własnym życiem. We wnętrzach, gdy zostaje połączona z innym kolorem – uwydatnia go. Nie sprzyja ona jednak podejmowaniu ważnych decyzji.
Kolor beż we wnętrzach – znaczenie
Kolejną psychologiczną zagadką jest kolor beż we wnętrzach. Ten pasujący niemalże do wszystkiego odcień oznacza spokój i równowagę, dlatego idealnie nadaje się do spokojnych pomieszczeń, w których przebywa się po to, aby odpocząć i nabrać sił. Dawniej barwa ta była uważana za nudną i rzadko wykorzystywano ją w aranżacjach. Odkryto jednak, że doskonale wycisza i relaksuje, a także współgra z innymi kolorami. Beż może zostać wykorzystany zamiast szarości, która nieco przytłacza.
Wiele osób posądza beż o to, że jest kolorem monotonnym, a wszystkie jego odcienie są takie same. Nic bardziej mylnego – barwa ta ma naprawdę zróżnicowaną tonację, która cały czas się rozwija. Beż może kojarzyć się z kawą, napojem uwielbianym niemalże przez wszystkich. Psychologia barw jasno wyraża się o beżu: jest to kolor, który sprawia, że w danym pokoju panuje pozytywna atmosfera. Ponadto sprzyja odpoczynkowi po trudnym dniu i do tego idealnie komponuje się z wieloma naturalnymi materiałami.
Potęga koloru – brąz
Brąz ma naprawdę wiele do zaoferowania. Dlatego przy rozważaniach, jaki kolor do wnętrza będzie najlepszy, warto wziąć go pod uwagę. W pomieszczeniach, w których dominuje, każdy może czuć się bezpiecznie i doświadczyć poczucia stabilności (zapraszamy do zapoznania się z artykułem o brązowych krzesłach ze skóry ekologicznej). Barwa ta wpływa na atmosferę, czyniąc ją bardziej spokojną. Podobnie jak biel i beż pasuje do wielu innych kolorów.
Psychologia koloru sygnalizuje, że brązowy, gdy występuje we wnętrzach, to stwarza relaksujący klimat i sprzyja regeneracji, dlatego też projektanci z chęcią wykorzystują go w sypialniach. Pasuje on do wielu aranżacji, często dominuje w tych urządzonych zgodnie ze stylem boho. Poza tym, że wpływa pozytywnie na samopoczucie, to nawet w dużych ilościach nie przytłacza i nie męczy, więc pasuje zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń – w każdym stworzy przytulny, ciepły nastrój.
Psychologia koloru – jakie kolory do wnętrza?
Kolory potrafią oddziaływać na człowieka, tak samo jak muzyka, dlatego ich wybór do wnętrza nie powinien być przypadkowy, lecz podyktowany ich znaczeniem. Psychologia koloru wnętrza jest naprawdę rozwinięta i pozwala niejako manipulować odbiorem danego pomieszczenia. Można bowiem je optycznie powiększyć lub zmniejszyć, a także wpłynąć na odczuwaną w nim atmosferę oraz energię. Nie bez znaczenia jest ponadto łączenie ze sobą różnych barw.
Wybór koloru do pokoju należy odnieść do pozostałych elementów w nim występujących. Pod uwagę warto wziąć także jego przeznaczenie – inne barwy sprawdzą się w sypialni, która ma uspokajać, a inne w salonie, gdzie powinna dominować większa energia. Więc na to, jaki kolor ścian do wnętrza wybrać, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim istotny jest efekt, jaki chce się uzyskać – w tym właśnie pomoże psychologia kolorów. Dopiero w następnej kolejności warto kierować się własnymi upodobaniami i modą.
Psychologia ma ogromne znaczenie podczas projektowania mieszkalnej przestrzeni. Biele, beże i brązy to barwy neutralne, które pozwalają stworzyć piękne aranżacje, gdyż idealnie komponują się z innymi barwami. Zgodnie z psychologią każdy z nich łagodzi stres i wpływa pozytywnie na samopoczucie. Ponadczasowa biel będzie odpowiednia do kuchni i łazienki, beż elegancko zaprezentuje się w salonie, a brąz odnajdzie się w sypialni. Wszystkie trzy mogą razem wpłynąć na przyjemną atmosferę pomieszczenia, a jednocześnie dodać mu uroku, dlatego przy rozważaniach, jakie kolory do wnętrz będą idealne, warto wziąć je pod uwagę.