Czym jest przytulne wnętrze? Dla wielu osób będzie ono przede wszystkim domowe, niejedna osoba wskaże na ciepłą kolorystykę i gustowne dodatki. Jednak przytulne wnętrze to przede wszystkim przestrzeń, w której chce się przebywać na co dzień, w której każdy domownik dobrze się czuje, co przekłada się bezpośrednio na samopoczucie gości w trakcie wizyty.
Pastele
Przytulność to wykorzystanie jasnych tekstyliów, które niemal dosłownie tworzą całą przestrzeń. Jedną z propozycji tego typu jest zastosowanie kanapy w stylu angielskim Miss Bibi w kolorze pudrowego różu. To delikatny odcień, który obecnie jest bardzo modny. W zasadzie to nie dziwi. Pudrowy róż zestawić można z wszelaką kolorystyką i jak mało inny kolor kojarzy się z kobiecymi wnętrzami. Dodatkowo jest również elegancki. Pastelową kolorystykę dobrze jest przełamać. Może wybierzesz dwuosobową sofę w skandynawskim stylu Sven? Szarość to dobre tło, pikowania dodają jedynie materiałowi uroku. Ten model wręcz zachęca do spędzenia na nim wielu miłych chwil.
Przytulne domy nie mogą się obyć bez kanapy w jasnym odcieniu. Jej wygląd może wydawać się być nieco surowy, ale równoważą go poduszki w wielokolorowych powłoczkach. Takim samym elementem jest również ciepły, wełniany koc, który wypełnia całą przestrzeń.
Wspólną składową przytulnych wnętrz jest wykorzystanie w nich zasłon do samej ziemi. Dzięki nim przez okna sączy się przyjazne światło. Równie istotna jest dekoracja samego okna. Bardzo chętnie stawia się na parapetach lampki lub świece. Rośliny również dodają przytulności. Nie można zapominać o ramkach z rodzinnymi fotografiami – w końcu ma być domowo.
Skandynawia
Styl skandynawski to idealne wręcz podsumowanie przytulności we wnętrzu. Zawiera on w sobie wszystko to co sprawia, że przestrzeń jest hygge – domowa, miła i ciepła. Liczy się w nim dobre oświetlenie, które tworzy nastrój, a także siła dodatków. Jest prosto i minimalistycznie, ale mimo wszystko – również bardzo przyjemnie. Styl skandynawski to królowanie naturalnych materiałów. Bawełna, len oraz przede wszystkim drewno – na tym opiera się cała filozofia. Nie znaczy to wcale, że musi być nudno. Sprawdź to na przykładzie fotela tapicerowanego Mpa Wood Tap. Jest on dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Od spokojnej szarości, aż po energetyczny wzór folkowy – dzięki urozmaiceniu wnętrze w stylistyce skandynawskiej może mieć wiele barw. A może dobierzesz do nich skandynawskie biurko? Drewniany model Boden w kilku wariantach z pewnością jest godną zastanowienia propozycją. Solidne, a przy tym delikatne biurko, ma ciekawą formę, sporą powierzchnię, a dodatkowo dostępnych jest wiele wzorów, które różnią się od siebie szczegółami kolorystycznymi. Całość prezentuje się bardzo modnie.
W stylu skandynawskim mniej znaczy więcej. Ilość mebli z pewnością nie może przytłaczać, a drobiazgi stojące na wierzchu to jedynie naprawdę atrakcyjne dodatki. Cała reszta powinna zostać pochowana, najchętniej w dekoracyjnych pudłach lub koszach z naturalnego materiału. Styl skandynawski to także światło. Może być ono obecne w formie naturalnej, ale po zmroku, który w polskich warunkach zapada dość szybko, należy zadbać o oświetlenie sztuczne. Przytulność wnętrza tworzą dobrze wykorzystane lampy podłogowe i stojące na stoliku lub komodzie. Takie punktowe źródła światła mogą podkreślać szczególnie warte uwagi detale. Rozproszona, ciepła barwa żarówki, zainstalowany ściemniacz i delikatny abażur tworzą w połączeniu miłą atmosferę.
Drewno
Domowa przytulność nie może się obyć bez towarzystwa drewna. Ten materiał jest wykorzystywany w meblarstwie od setek lat i z pewnością szybko się to nie zmieni. Drewno jest trwałe, estetyczne i jak nic innego kojarzy się ono z przytulnością. Dobrym pomysłem na jego wykorzystanie jest krzesło barowe drewniane, z obrotowym siedziskiem. Wysmukła konstrukcja w lekkim, jasnym drewnie pasuje do innych materiałów. Przytulne drewno może pojawić się również w nieco bardziej zawadiackiej odsłonie. Tak jak ma to miejsce w hokerze obrotowym drewnianym 23. Uwagę zwraca przede wszystkim jego rzeźbiona bryła. Dzięki niej całość wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki, posiada również jeszcze więcej życia.
W przytulnym domu na podłodze również króluje drewno. Pozostawia się je w naturalnym kolorze albo wybiela przy użyciu specjalnej farby. Aby drewno nie raziło swoją pustą powierzchnią, dobrze jest je przykryć puszystym dywanem lub nawet tkanym chodniczkiem. W końcu przytulne wnętrze to też takie, po którym z przyjemnością chodzi się gołymi stopami.
Przytulne wnętrze oznacza takie, w którym dana osoba czuje się najlepiej. Wiele osób wskazuje wówczas pastelową i stonowaną kolorystykę, na czele przede wszystkim z modną szarością. Nie znaczy to wcale, że tak jest zawsze. Są oczywiście osoby, którym słowo dom kojarzy się z energetycznymi barwami i nietypowymi meblami.