Jest surowy, jest utylitarny i jest jednym z najlepiej przystosowanych do nowoczesnych trendów stylów aranżacji wnętrz. Przemysłowe dekoracje wnętrz nie są zarezerwowane wyłącznie dla lokalnej kawiarni i modnych loftów w stolicy. Każdy z łatwością może odtworzyć ten wygląd w domu i uczynić go własnym. Pokażemy Ci jak to zrobić – dzisiaj odkrywamy tajniki stylu industrialnego!
Styl industrialny – co to właściwie jest?
Styl industrialny jest prezentacją wszystkich elementów związanych z przemysłem i produkcją. Chodzi o szczerość, co do miejsca lub obiektu – materiały są surowe, a konstrukcja jest dumną częścią projektu. Idealnie widać to na przykładzie krzesła Mpc Wire Rod.
Historia stylu industrialnego
Ten styl pojawił się po raz pierwszy w Nowym Jorku. W latach 70-tych XX wieku zaczęło brakować mieszkań, więc ludzie zaczęli przekształcać stare magazyny w mieszkania. Zamiast wydzierać lub zakrywać przemysłowe wnętrza, właściciele domów włączali w wystrój wnętrz odsłonięte belki i malowane murowane. To był ich unikatowy pomysł przemycony do swoich nowych domów – tak narodził się niepowtarzalny styl industrialny. Z biegiem czasu ewoluował – dzisiaj nie chodzi o samą aranżację, ale też o:
- meble
- sztukę
- urządzenia.
Styl wnętrz industrialnych
Industrialne projektowanie wnętrz polega na próbie odtworzenia tego unikatowego charakteru magazynu w domu mieszkalnym. Wygląd ten osiąga się poprzez połączenie:
- surowej architektury,
- przedmiotów i surowców pochodzących z recyklingu
- wszechobecnego betonu i metalu.
Wygląda jak wciąż niedokończony projekt, choć jest całkowicie kompletny. Idealnie w ten klimat wkomponują się krzesła i hokery z kolekcji Alfredo wykonane w całości z metalu. Warto także wiedzieć, że nie trzeba trzymać się utartych schematów, bowiem bardzo dobrze sprawdzą się one także w połączeniu z eleganckimi, eklektycznymi lub indyjskimi elementami dekoracyjnymi. W rzeczywistości szczypta industrialnego stylu dobrze sprawdza się w większości wnętrz, więc warto eksperymentować np. dodając jedno z tych krzeseł do wnętrza w całkowicie innym klimacie.
Meble industrialne
Meble w stylu industrialnym zwykle wykonuje się z metalu, drewna z odzysku i innych utylizowanych materiałów stosowanych w przemyśle . Chodzi o celebrowanie o podkreślenie budowy projektu i wykorzystanie materiałów w niespodziewany i nowatorski sposób. Biblioteczka wykonana z torów kolejowych? Jak najbardziej! Żaden materiał nie jest tutaj tabu, a wielką rzeczą dotyczącą mebli industrialnych jest zawsze bogata i interesująca opowieść – wystarczy zerknąć na ławę Alba by wiedzieć o co chodzi.
Surowa architektura
Styl industrialny urodził się w utylitarnych loftach na Manhattanie – charakterystycznych wraz ze swoimi surowymi powierzchniami i odsłoniętymi belkami. Jeśli nie masz tych cech architektonicznych w swoim domu, możesz z łatwością odtworzyć ten wygląd, pozostawiając cegłę bezbarwną lub częściowo malowaną na ścianie. Możesz również użyć laminatu lub tapety, aby osiągnąć ten sam efekt. Jeśli masz ochotę na osiągnięcie industrialnego wyglądu w kuchni – możesz zostawić odsłonięte rury, a do tego dołożyć hoker nr 33 bądź 09.
Do tego wybierz meble, które przemawiają do Ciebie i nie bój się odważnych projektów. Idealnie w industrialny styl wpiszą się meble o surowym wykończeniu lub imitujące strukturę betonu jak np.:
- ława Oreo,
- ława Concept.
Otwarta przestrzeń
Jeśli myślisz poważnie o wprowadzenie tego stylu w swoim domu, to ma sens tylko wtedy, gdy postarasz się w swoim domu o otwarty plan pięter – to jest podstawą tego wyglądu. Bądź odważny! Zburz kilka ścian, jeśli możesz i stwórz pokoje wielofunkcyjne, umieść w ich centrum biurko Loft i ciesz się tym efektem!
Istotnymi wyznacznikami industrialnego stylu są:
- chłodne kolory – pamiętaj, iż trzymanie się chłodnej palety kolorów nie musi oznaczać szarości, szarości i jeszcze raz szarości. Szeroka paleta kolorów pasuje do tego stylu.
- metal – występuje w industrialu w obfitości. Cyna, stal, żelazo i miedź dodają eleganckiej krawędzi do tego stylu i mogą być zaskakująco cudowne!
- podłoga – polerowana betonowa podłoga może natychmiast przekształcić pokój w taki w klimacie industrialnym. przemysłowemu. Dzięki temu, iż styl ten jest coraz bardziej popularny – faux betonowe laminaty i tapety są dużo bardziej dostępne. I wyglądają tak samo jak prawdziwe!
Styl industrialny nie jest dedykowany tylko dla odważnych osób. Polubią go wszyscy, którzy cenią sobie prostotę, bo również jeden z wyznaczników stylu industrialnego – jakikolwiek przepych będzie tu zbędny.