Rodzice dzieci, które dopiero wybierają się do szkoły albo już do niej uczęszczają, stają przed problemem urządzenia dla nich odpowiedniej przestrzeni do nauki. Dziecięce pokoiki nie są najczęściej bardzo duże, a dodatkowo mogą być jeszcze dzielone z rodzeństwem. W takiej sytuacji należy postawić na rozwiązania, które są dobrym kompromisem pomiędzy estetyką pomieszczenia, a praktycznym wykorzystaniem zastanej powierzchni.
Podstawowe założenia
Przede wszystkim pamiętaj, że pokój twojej pociechy musi mieć wyraźnie wyznaczone strefy. Tylko one dają możliwość skupienia się na nauce lub na odpoczynku (w zależności od sytuacji). Dlatego podstawą jest zaznaczenie miejsca do odrabiania lekcji, w którym obowiązkowo musi być biurko, snu oraz zabawy lub relaksu. Skupimy się na pomysłach do wykorzystania w kąciku „naukowym”.
Podstawą jest wybór odpowiedniego biurka. Jeżeli przestrzeń tylko na to pozwala, wybierz jeden z modeli kompaktowych. W ofercie naszego sklepu znajdziesz nowoczesne, małe biurka, takie jak model Tablo czy Blog. Oprócz dobrania wysokości blatu do wzrostu dziecka (chociaż to akurat skorygować można regulowanym krzesłem), zwróć uwagę na miejsce do przechowywania. Poręczna szuflada na kredki i inne akcesoria malarskie oraz szafka na najpotrzebniejsze zeszyty, pozwolą nie odrywać się co chwila od odrabiania zadań domowych. Akurat model Blog wyposażony jest także w półkę na klawiaturę. Nawet, jeżeli w danym momencie nie planujecie umieszczenia sprzętu komputerowego w pokoju swojego dziecka, kto wie czy nie zmieni się to za kilka lat? Pamiętaj, że biurko ucznia powinno wytrzymać okres jego dorastania. Kolorowy front spodoba się uczniowi pierwszej klasy, ale nic przeciwko niemu nie powinien mieć również gimnazjalista. Tym bardziej, że do wielu biurek z naszej kolekcji dobrać można także inne meble, co czyni spójne urządzenie całości pokoju łatwiejszym.
Odpowiednie ustawienie
Wybór biurka to dopiero pierwszy krok. Teraz przyszedł czas na jego dobre umieszczenie na planie pokoju. Ostatnio modne jest stawianie biurka pod oknem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Przede wszystkim pięknie wygląda, kojarząc się ze stylem skandynawskim. Do tego praktycznie uzupełnia najczęściej niewykorzystaną przestrzeń tuż pod oknem, przełamując kolumnadę mebli w jednym rzędzie. No i każdy lubi podczas pracy oderwać wzrok od komputera i popatrzeć na zieleń za oknem. To rozwiązanie jest dobre…, ale jednak raczej w przypadku osób dorosłych pracujących w domu. W pokoju dziecięcym zdecydowanie lepiej ustawić jest biurko bokiem do okna. W zależności, czy twoja pociecha jest prawo-, czy leworęczna, dobierz odpowiednią stronę. Bliskość okna to naturalne światło padające w sposób najzdrowszy dla oczu, dopływ świeżego powietrza, ale jednocześnie możliwość wykorzystania ściany znajdującej się na wysokości wzroku ucznia. O najlepszych pomysłach na brak ściennej nudy przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Nie zapomnij również o obecności gniazdka przy biurku. Przyda się ono chociażby do podłączenia lampki. Dobre światło jest bardzo ważne. Nie oszczędzaj na nim! Weź pod uwagę, że w polskich warunkach zmierzch jesienią i zimą zapada bardzo szybko, a więc niezbędne jest jego sztuczne źródło. Dobierz żarówkę dającą jak najbardziej naturalny efekt świetlny.
W trosce o zdrowy kręgosłup
Kolejnym ważnym wyborem zakupowym, jest dobór krzesła do nauki. Zły fotel może bardzo niekorzystnie wpłynąć na delikatny kręgosłup dorastającego organizmu. Szukaj raczej wśród oferty obrotowych krzeseł na kółkach z podłokietnikami lub bez. Boczne oparcie służy zwłaszcza młodzieży, która dużo czasu spędza przed ekranem komputera. Sprawdź naszą ofertę tutaj i znajdź odpowiednie krzesło dla Twojej pociechy. Znajdziesz tutaj regulowane krzesła, których parametry dopasujesz do indywidualnych potrzeb twojego dziecka. Ciekawa stylistyka pozwoli ci jednocześnie na zaaranżowanie estetycznego kącika pracy. Nie obawiaj się kółek. Nowoczesne technologie zabezpieczą twoją podłogę z delikatnych paneli przed zarysowaniem. Sprawdź z jakiej tkaniny wykonane zostały wybrane przez ciebie krzesła. Na przykład model Lorento i Tablo, które zostały obite tkaniną MESH, która jest perforowana, a jednocześnie wytrzymała i przyjazna dla skóry. Nawet długie godziny siedzenia na niej nie spowodują pocenia się. Nastoletniemu uczniowi, który z pewnością większą wagę przykłada do odpowiedniej stylizacji nie tylko siebie, ale również swojego pokoju, zaproponuj designerskie krzesło, na przykład Luis Move. Jest modne i wygodne, więc spełni kryteria wyboru licealisty. Z kolei najmłodszym z pewnością spodoba się krzesło Foot, z wyciętym wzorem zwierzęcych łap na oparciu – takie krzesło będzie stanowić udaną zachętę do odrabiania lekcji i nauki.
Modne i praktyczne detale
Teraz, kiedy dokonałaś już wyboru biurka i krzesła oraz ich ustawienia, przyszedł czas na najciekawsze, czyli dobranie odpowiednich dodatków. Tutaj kieruj się już przede wszystkim wiekiem swojej pociechy. Maluch będzie potrzebował wielu pojemniczków na kredki i inne przybory. Wraz z wiekiem to zapotrzebowanie się zmniejsza. Od początku ucz szkraba dobrej organizacji przestrzeni, która objawia się na przykład trzymaniem rzeczy o podobnym zastosowaniu razem i to w przeznaczonych ku temu pojemnikach. Dziecko nie musi wszystkiego trzymać na biurko. Może to być wręcz rozpraszające, dlatego pójdźcie na zdrowy kompromis. Jeden pojemnik z ulubionym bohaterem z kreskówki na wierzchu wystarczy. Resztę lepiej schowajcie. Nie musisz od razu wydawać kroci na produkty dedykowane dzieciom. Równie dobrze kolorowe, praktyczne pojemniki zrobicie samodzielnie. W Internecie pełno jest propozycji na takie, które wykonane są z puszek, plastikowych opakowań po różnych produktach i wielu innych materiałów. Każdy uczeń z pewnością ucieszy się z tablicy, do której można przyczepić plan lekcji lub inne ważne karteczki. Jeżeli zdecydujecie się na tablicę korkową, to samodzielnie ją ozdóbcie, poprzez pomalowanie jej farbą lub oklejenie materiałem pasującym do wystroju pomieszczenia. Dobry pomysł to tablica magnetyczna na suchościeralne mazaki lub pomalowanie fragmentu ściany specjalną czarną farbą tablicową o właściwościach magnetycznych. Jeżeli urządzasz pokój nastolatka, może zdecydujesz się na modną tablicę wykonaną z metalowej… kraty dostępnej w marketach budowlanych. To proste w wykonaniu, tanie, a co najważniejsze praktyczne i estetyczne rozwiązanie dla przestrzeni nad biurkiem.
Przy planowaniu miejsca do nauki dla ucznia, nie zapomnij także o półkach lub regale, na których swoje miejsce znajdą wszelkie książki i inne pomoce naukowe. Dzięki temu łatwiej będzie rano spakować plecak, a ty sama zdecydowanie lepiej sprawdzisz, czy zapominalski uczeń wszystko zabrał.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże ci nieco w zaplanowaniu najważniejszych punktów urządzania kącika do nauki dla twojego dziecka, niezależnie od jego wieku. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że twój uczeń potrzebuje nawet najmniejszej, ale własnej przestrzeni życiowej, na której w spokoju będzie mógł oddać się odrabianiu lekcji, rysowaniu, czy planowaniu swojej kariery łowcy przygód.