Wiele modeli mebli tapicerowanych nie jest dostępnych od razu, a ich zakup często wiąże się z dość długim czasem oczekiwania na dostawę. Gdy zdecydowano się na kanapę lub fotel dopasowany do indywidualnych potrzeb, czyli robiony na zamówienie, realizacja znacznie się wydłuża. Okres przygotowania sprzętu nierzadko może wynosić kilka tygodni. Dlaczego aż tyle to trwa? Co wpływa na długość procesu produkcyjnego? Czy lepiej wybrać meble tapicerowane na zamówienie, czy z opcją szybkiej dostawy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.
Co można wybrać, decydując się na meble tapicerowanie na zamówienie?
Zamówienie mebli tapicerowanych w ramach indywidualnego projektu ma wiele zalet. Przede wszystkim dany model dopasowuje się do przestrzeni, w której docelowo będzie się znajdował. Oto kilka sposobów, jak to zrobić. Pierwszy z nich to zmiana wyglądu obicia. Tutaj zazwyczaj dostępne są przeróżne barwy oraz gotowe wzory do wykorzystania przy realizacji zlecenia. Można zdecydować się na ton podobny do ścian w salonie lub postawić na kontrastowe połączenie kolorystyczne.
Odpowiednio dobrany odcień to jedna z ważniejszych spraw, kolejną zaś jest rodzaj obicia. Podczas zakupów najlepiej kierować się indywidualnymi preferencjami, a także sytuacją domową. Co to znaczy? Gdy w domu mieszka również małe dziecko lub znajdują się w nim zwierzęta, potrzeby będą inne. Wtedy dobrze zainwestować w plamoodporną tkaninę, w której trudno zatopić koci lub psi pazur. Najczęściej można wybierać spośród takich materiałów obiciowych, jak: dzianina, welur, szenil, plusz, plecionki, welwet, imitacja skóry, ekoskóra czy flok. Asortyment jest zatem bardzo szeroki.
Zmiana rodzaju obicia wiąże się z ewentualną dopłatą. Tkaniny podzielono na następujące kategorie: Basic (wybór tej opcji obniża cenę mebla), Regular, (standardowa wersja, materiał wliczony w wartość sprzętu), Premium, Top, Deluxe (dobór materiału z jednej z tych trzech kategorii wiąże się z dopłatą od kilkuset do ponad półtora tysiąca złotych).
W przypadku mebli tapicerowanych jak kanapy czy fotele można zdecydować także o kolorze podstawy. Do wielu modeli dobierzemy nóżki z różnych rodzajów drewna wybarwionego lub pomalowane na czarno bądź biało. Oprócz tego producenci w ramach indywidualnego projektu oferują ciekawe dodatki, np. poduszki. Opcji jest naprawdę dużo, dlatego dopasowanie nowego sprzętu do mebli, które już znajdują się w danym wnętrzu, nie powinno stanowić problemu. Wszystko będzie idealnie ze sobą współgrało, a w pomieszczeniach zapanują ład i harmonia.
Czas oczekiwania na realizację zamówienia
Podczas oczekiwania na zamówione meble tapicerowane należy uzbroić się w cierpliwość. Okres przewidziany na realizację projektu może wynosić od 10 do 30 dni roboczych. Od czego dokładnie zależy ilość potrzebnego czasu? Tak naprawdę istnieje kilka zmiennych, które na to wpływają.
Pierwsza z nich to stopień trudności projektu. Jeżeli konstrukcja jest dość prosta, łatwiej będzie ją wykonać. Przy większych gabarytach oraz bardziej skomplikowanej budowie czas realizacji może się wydłużyć. Zdarza się również, że trzeba poczekać na wybraną tkaninę obiciową. W sytuacji, gdy producent ma odpowiednią ilość, przygotowanie mebla powinno pójść sprawnie. Jednak gdy brakuje pewnych elementów lub materiałów, termin odbioru gotowego sprzętu odsuwa się w czasie.
O czym należy pamiętać, zamawiając meble w ramach projektu indywidualnego?
W ramach projektu indywidualnego należy pamiętać, żeby wpłacić tzw. zadatek produkcyjny, który wynosi minimum 20 procent finalnej ceny mebla tapicerowanego. Po wpłynięciu środków producent będzie miał potwierdzenie, że klient naprawdę jest zainteresowany zakupem, a następnie odbiorem sprzętu. Pozostałe 80 procent trzeba przekazać w momencie dostarczenia kanapy czy fotela.
Umowę na zamówienie indywidualne mebli tapicerowanych należy podpisać odpowiednio wcześnie, aby właściwie zaplanować remont. Jeśli wymiana kanapy wiąże się też ze zmianą wystroju, dobrze jest te dwie rzeczy osadzić w podobnym czasie. Sytuacja byłaby niekomfortowa, gdyby okazało się, że pokój został odnowiony już dawno, a nowego elementu wyposażenia nadal brakuje.
Bardzo ważną rzeczą, o jakiej wiele osób nie wie lub nie pamięta, jest to, że dostawca nie ma obowiązku wniesienia mebla do domu lub mieszkania. Jego zadanie to wyłącznie dostarczenie sprzętu. Istnieje również możliwość wynajęcia transportu z opcją wniesienia, jednak za tę usługę trzeba dodatkowo zapłacić.
Czym różnią się meble na zamówienie od tych dostępnych w szybkiej dostawie?
Zasadniczą różnicą pomiędzy meblami tapicerowanymi na zamówienie a tymi dostępnymi w szybkiej dostawie jest czas realizacji. W przypadku sprzętów będących na stanie należy jedynie czekać na transport. Wybierając tego typu rozwiązanie, kupuje się to, co akurat znajduje się w ofercie. Nie ma miejsca na personalizacje.
Szybka dostawa jest świetną propozycją dla osób, którym zależy na tym, aby sprawnie zakończyć remont oraz cieszyć się nowym wyglądem salonu lub sypialni. Zazwyczaj wybierać można spośród kilku najpopularniejszych opcji kolorystycznych obicia w standardzie Regular. Meble tapicerowane w indywidualnym zamówieniu są dla klientów ceniących maksymalne dopasowanie sprzętu do własnych potrzeb.
Przypominamy, że tylko do 22 listopada przyjmujemy indywidualne zamówienia na meble tapicerowane z gwarancją dostawy do Świąt Bożego Narodzenia!