Dzisiaj można znaleźć różnorodny wybór unikalnych mebli dla dzieci… Można postawić na przesłodki komplet mebli w stylu małej księżniczki, albo zabawne kolorowe meblościanki dla chłopców. Najważniejsze jednak, by w pokoju dziecka znajdowały się niezmiennie bezpieczne i atrakcyjne meble, które pasują do osobowości dziecka. O ile rodzice pamiętają o tym, by wybrać meble w ulubionym kolorze dziecka to często zapominają o dostosowaniu wybranych mebli do dostępnej przestrzeni. W efekcie – nie jest tak ładnie, jak wydawałoby się że będzie – a już na pewno nie będzie funkcjonalnie. Oto kilka sposobów jak odpowiednio urządzić pokój dziecka w zależności od dostępnej przestrzeni.
Sposób na mały i duży pokój dziecięcy
Wielu młodych rodziców wybiera mieszkania w mieście, gdyż te wyeliminują problem długich przejazdów, jednak mogą napotkać nowy problem: brak miejsca. Jednak dzięki właściwemu planowi przestrzennemu, kreatywnemu wykorzystaniu przestrzeni pionowej i wielozadaniowych sztuczek, nawet pokoje dla dzieci o ograniczonym metrażu kwadratowym mogą być tak samo ładne, jak i funkcjonalne.
Po pierwsze – meble w małym pokoju dziecięcym powinny być w kolorach neutralnych, ewentualnie z bardziej rzucającymi się szczegółami. Połączenie węgla drzewnego, czerwono pomarańczowego i białego koloru jest doskonałym rozwiązaniem, które jest równie przystosowane do chłopca, jak dla dziewczyny – mających duży pokój. W małych zdecydowanie lepiej sprawdzą się kolory jasne i neutralne. Idealnym przykładem będą tutaj meble Kamil.
Kontrowersyjne ciemne kolory
Przy wyborze kolorów farb do małej przestrzenie, niektórzy projektanci od razu odrzucają ciemne tony, ponieważ często są związane z tworzeniem wizualnego efektu, kiedy to małe przestrzenie zdają się być jeszcze mniejsze. Wielu projektantów natomiast twierdzi, że wcale tak nie jest, a w rzeczywistości użycie ciemnych kolorów w małych pomieszczeniach powoduje, że ściany i sufity ustępują, podkreślając jasne umeblowanie pokoju. Dzięki tworzeniu ciemnego, neutralnego pod względem płci tła projekt umożliwia postawić na szeroką gamę kolorów akcentujących.
Przykłady:
- Dla małego pokoju z jasnym kolorem ścian: meble TRIO
- Dla małego pokoju z ciemnym kolorem ścian: meble NUKI
- Dla dużego pokoju z ciemnym kolorem ścian: meble TOMI
- Dla dużego pokoju z jasnym kolorem ścian: meble BREGI
Od przełomu tysiąclecia zielony był standardowym kolorem do wyboru dla pokoju dzieci dowolnej płci. Natomiast nowoczesna i klasyczna, czerwono-pomarańczowa alternatywa jest opcją idealną do pomieszczeń przeznaczonych do pobudzenia dziecięcej aktywności. Jednak ten sam kolor może być przytłaczający w małej przestrzeni. Zatem najlepiej zarówno czerwieni jak i pomarańczy używać oszczędnie – jako koloru akcentującego za pośrednictwem akcentu mebli, akcesoriów lub dekoracji ścian.
Nie tylko kolory, ale i kształty
Innym elementem dekoracyjnym niezbędnym do stworzenia udanego pokoju dla dzieci – czy to dla chłopca czy dziewczyny, czy to w dużej czy małej przestrzeni – jest użycie graficznych, czytelnych wzorów, faktur, motywów. Od wzorów na poduszkach do dywanu – po pełne mnogości, prostokątów, owali, krzywych i kwadratów meble. Jest to doskonały sposób na dodanie wizualnego efektu bawienia się przestrzenią, szczególnie jeśli nie ma wielkich walorów architektonicznych, dlatego w małych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się aranżacje z meblami Dawid a w dużych te z udziałem wcześniej wspomnianych mebli Bregi.
Łóżka piętowe – dlaczego warto?
Ten układ uwalnia przestrzeń poziomą, które w innym przypadku byłaby wykorzystywane przez dodatkowe łóżka, tak jak można sobie na to pozwolić w dużych przestrzeniach. Największą zaletą wyboru łóżek piętrowych o średniej wielkości są ich nieco mniejsze wymiary, które uwalniają nieco większe pole powierzchni, tym samym umożliwiając dodatkowe miejsce na stół lub krzesło.
Umieszczanie mebli i planowanie przestrzenne są najważniejszymi czynnikami w tworzeniu udanego wykorzystania dowolnego pomieszczenia, zwłaszcza w małej przestrzeni przeznaczonej dla więcej niż jednego dziecka. Ponieważ czas zabawy jest ważny dla rozwoju – zarówno społecznego, jak i fizycznego – zostawiając na środku pokoju otwartej przestrzeni – podejmuje się świetny wybór. Aby stworzyć otwartą przestrzeń i nadal rezerwować wystarczająco dużo miejsca na naukę lub rzemiosło, najlepiej wykorzystać wszystkie pionowe przestrzenie. Tutaj warto polecić meble Maks wszystkim rodzicom, którzy muszą zmieścić w jednym małym pokoju dwójkę smyków.
Jeśli chodzi o dużą przestrzeń można sobie pozwolić na układ mebli przystosowany do przechowywania jak największej ilości odzieży, a jednocześnie dający sporo miejsca na pracę domową i zabawę. Odpowiednio dobrane meble sprawdzą się idealnie w takiej przestrzeni, równocześnie tak jak w przypadku małych pomieszczeń pozostawiając wnętrze pokoju otwarte, więc tutaj również będzie wszystko dopasowane zarówno do dziecka, jak i dostępnych możliwości.