Urządzając pokój dziecięcy należy, jednak, wziąć pod uwagę kilka czynników, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze mebli, akcesoriów, kolorów czy dodatków. Musimy zwrócić uwagę na wiek naszego dziecka, czy jest to chłopiec czy dziewczynka oraz wielkość, przestrzeń, którą dysponujemy. Inne bowiem kryteria doboru będą dla pokoju niemowlaka, inne dla dziecka w wieku przedszkolnym, inne dla ucznia szkoły podstawowej, jeszcze inne dla młodzieży. Nie jest tajemnicą, że chłopcy i dziewczęta mają inne preferencje co do kolorów i dodatków. Także wielkość pomieszczenia może nas ograniczyć w pewnym stopniu.
Pokój dla niemowlaka
Gdy zaczynamy urządzanie pokoju od podstaw, warto zadbać o to, by podłoga wykonana została z elementów drewnianych, takich jak parkiet czy panele. Terakota w pokoju dziecięcym nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jest zimna i twarda, a nasza pociecha niebawem będzie spędzać większość czasu na podłodze, bawiąc się. Podobnie zastosowanie wykładzin lub dywanów należy odłożyć w czasie, gdyż są to siedliska kurzu i mogą działać alergizująco. Kolejnym ważnym krokiem jest pomalowanie ścian. Ważne, aby dobrać kolorystykę do płci naszej pociechy. W pokoju chłopca znakomicie sprawdzą się wszelakie odcienie niebieskie, zielone oraz beż. Dla dziewczynki z kolei kolorystyka jest znacznie szersza. Oprócz wymienionych kolorów można śmiało stosować odcienie różu, czerwieni, czy też kolory żółty, bądź pomarańczowy. Zdecydowanie lepiej nie stosować tapet, gdyż dziecko dorasta i generalny remont może być uciążliwy, zwłaszcza z dzieckiem. Można natomiast użyć naklejki, które wraz z dorastaniem dziecka można zlikwidować lub wymieniać. Innym ważnym elementem jest łóżeczko, tutaj nie powinniśmy mieć problemu z wyborem. Należy jedynie pamiętać, aby zostawić rezerwę miejsca na większe łóżko lub tapczanik, gdy nasz niemowlak przestanie być niemowlakiem, a pójdzie do przedszkola. Doskonałym rozwiązaniem będą utaj meble kolekcji Nuki. Odnajdziemy tu łóżeczko zarówno dla chłopców w kolorze niebieskim, jak i dla dziewczynek w kolorze malinowym. Ponadto znajdziemy w tej kolekcji mnóstwo mebli dopasowanych gabarytowo do wielkości pokoju, jak i naszych indywidualnych oczekiwań i potrzeb: regały, szafki, skrzynki na zabawki, stoliki, biurka oraz wiele innych rozwiązań i akcesoriów dla maluchów takich jak przewijaki.
Pokój dla dziecka w wieku szkolnym
Rozważając aranżację pokoju dla dziecka w wieku szkolnym lub przedszkolnym, oprócz kolorystyki i estetyki musimy zwrócić uwagę także na inne, praktyczne aspekty. Dziecko już jest samodzielne, potrzebuje zatem miejsca do zabawy oraz przede wszystkim do nauki. Ważnym elementem wyposażenia pokoju dla dziecka w wieku szkolnym jest zatem biurko, przy którym będzie odrabiało lekcje i uczyło się. Ważne również, aby było miejsce na niezbędne książki, zeszyty, przybory szkolne i inne materiały naukowe. Biurko powinno mieć w dzień dobry dostęp do światła dziennego, zatem do okna, wieczorem zaś, dobre oświetlenie przy pomocy lampki. Biurko może być meblem samodzielnym, wówczas bardzo korzystną lokalizacją jest postawienie go nieopodal okna. Może być również częścią kompozycji. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest takie urządzenie w przypadku mniejszych powierzchni. Wówczas biurko stawiamy w środku, natomiast po bokach ustawiamy szafę oraz wysokie regały. Te wysokie elementy łączymy półką na górze. W ten sposób komponujemy piękną meblościankę dla naszego malucha. Musimy pamiętać o odpowiednim doborze kolorystyki. W przypadku dziewczynki znakomicie sprawdzą się żółte ściany z zielonymi meblami i brązowymi dodatkami. Pokój w takiej kolorystyce sprawia wrażenie żywego, doświetlonego, jasnego, słonecznego z elementem natury, lasu. Idealnie sprawdzą się do takich kompozycji meble typu Mobi lub Komi. Dla chłopca natomiast korzystnym rozwiązaniem będzie kolorystyka jednolita niebieska z wykorzystaniem mebli typu Tablo lub Bregi.
Pokój młodzieżowy
Najtrudniejsze może się okazać urządzenie pokoju młodzieżowego dla nastolatka. Musimy pamiętać, że osoba w tym wieku ma już pewne gusta wypracowane i chęć kierowania tym, co wokół niej się dzieje. Nasza rola zdecydowanie powinna w tym przypadku ograniczyć się zasugerowania pewnych rozwiązań i stopowania pewnych szaleństw, zostawiając wolną rękę przy wyborze mebli, kolorów, dodatków. Niemniej jednak nie możemy zapominać, że to wciąż my jesteśmy tu osobami decyzyjnymi i to do nas należy ostateczna decyzja dotycząca zakupu mebli, wyboru farb i akceptacji wszelkiego rodzaju młodzieżowych fanaberii. Jeśli chodzi o kolorystykę, w pokoju dla osoby w tym wieku powinna ona już być zdecydowanie bardziej stonowana. Postawmy na brąz, beż, biel, szarość, czerń. Możemy zastosować design nowoczesny lub klasyczny. Styl nowoczesny sprawdzi się z kolorami bieli, szarości, czerni z meblami typu Stone lub Zoom. Styl klasyczny natomiast świetnie komponuje się z odcieniami brązu oraz beżu. Idealne dla tego rozwiązania będą meble typu Blog. Nie zapominajmy że nasze pociechy mogą lubić bardziej żywiołowe kolory i w takich barwach zostały wykonane meble z kolekcji Futuro czy Ultimo.
Wybierając meble dla dziecka musimy pamiętać, aby zachować zdrowy rozsądek między tym co praktyczne i co może służyć naszej pociesze, a tym co jednocześnie się jemu podoba. Nie zapominajmy, że to w końcu ma być pokój Waszego dziecka a nie nasz.
Wybrałam do pokoju córki meble z możliwością późniejszej rozbudowy z konkretnego kompletu. Całkiem niezły pomysł, żeby się nie pomylić w aranżacji.
Łóżko i biurko Mobi to po prostu WOW ! 🙂 Chyba wezmę synowi. Mnóstwo miejsca się robi.
Popełniłam błąd, bo zrobiliśmy z mężem zimną podłogę w pokoju synka. Nie sprawdziła się zupełnie, dużo płaczu i nerwów. Zmieniliśmy na panele kolorowe i jest spokój.