Meble tapicerowane stanowią prawdziwe serce domu. To właśnie dzięki nim we wnętrzu jest przytulnie, estetycznie, a przede wszystkim wygodnie. Nic więc dziwnego, że zastanawiając się nad wyborem odpowiednich sof, kanap, puf, foteli, czy krzeseł, pod uwagę bierze się również szeroki wybór materiałów obiciowych. Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy lepiej wybrać tkaninę czy skórę ekologiczną, ten krótki przewodnik został stworzony właśnie dla Ciebie.
Skóra ekologiczna – zalety i wady
Skóra ekologiczna pod względem wizualnym bardzo przypomina skórę naturalną. Trudno wręcz na pierwszy rzut oka wskazać znaczące różnice pomiędzy tymi materiałami. Jednocześnie produkty obite skórą ekologiczną są wielokrotnie tańsze, a co równie istotne dla coraz większej grupy wegetarian i wegan, w trakcie jej produkcji nie cierpi żadne zwierzę. Tego typu materiał to dobry wybór dla rodziny, w której jest małe dziecko albo pies. Łatwo schodzą z niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia, zwłaszcza płynne. Niestety, są także plamy, których wywabienie wymaga sięgnięcia po bardziej specjalistyczne środki, na przykład ślady po długopisie. Skóra ekologiczna nie naciąga się, przez co długo zachowuje swój wygląd, nie pęka łatwo i nie skrzypi tak bardzo, jak skóra naturalna. Do tego jest ona dostępna w wielu kolorach, ale najlepiej prezentuje się w zgaszonych barwach, bliskich kolorom ziemi. Wyjątkowo elegancko wyglądają pikowania z nią w roli głównej.
Niestety, skórę ekologiczną należy konserwować przy udziale odpowiednich środków. Tylko wówczas twoja sofa będzie przez lata prezentowała się nienagannie. Zimą może robić wrażenie dość chłodnej, za to w trakcie upalnego lata przyjemnie chłodzi ciało. Jednak nie każdy lubi wrażenie „przyklejania się” materiału do nagiego ciała. Skóra ekologiczna pasuje również do określonego typu wystroju wnętrz. W praktyce dobrze odnajduje się w nieco chłodniejszych pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych, najchętniej urządzonych w stylu loftowym i industrialnym.
Wady i zalety tkaniny
Tapicerka wykonana z tkaniny jest nadal najbardziej popularna. Nic dziwnego, w końcu ma ona całą masę zalet. Przede wszystkim jest wytrzymała, zwłaszcza jeżeli wybierze się materiał wysokiej jakości. Niestraszne są jej wówczas przebarwienia na przykład na skutek silnego operowania słońca. Jest miękka i przyjemna w dotyku, chociaż oczywiście w tym przypadku również wszystko zależy od doboru konkretnego modelu. Pod tym względem wiele osób lubi obicia przypominające aksamit lub zamsz. Kanapa pokryta tkaniną jest zawsze przytulna i ciepła, niezależnie od pory roku. Tego typu produkty zazwyczaj są tańsze od wyrobów skórzanych. Dodatkowo jej materiał się nie naciąga. Wśród propozycji mebli tapicerowanych tkaniną Mebel Partner jest naprawdę szeroki wybór wzorów i kolorów – od jednobarwnych aż po wielokolorowe. Wybierając tkaninę warto zwrócić na parametry określające właściwości techniczne tkaniny takie jak: gramatura, test Martindale, piling czy odporność na tarcie. Kiedy decydujemy się na tapicerowany narożnik, czy kanapę najczęściej jest to wybór na dłuższy czas stąd tak istotny jest dobór właściwej tkaniny, która wytrzyma sporo i będzie nadal wyglądać jak pierwszego dnia.
Jednak tkanina nie ma wyłącznie plusów. Przede wszystkim nie poleca się jej stosowania w domu, w którym mieszkają alergicy. A to z jednej prostej przyczyny – tkaninę trudniej jest doczyścić z zalegającego w niej brudu, w którym rozwijać się mogą roztocza. Jest to oczywiście możliwe, ale bardziej uciążliwe niż w przypadku skóry ekologicznej, którą wystarczy przemyć wilgotną szmatką. Wybór materiału można uzależnić również od rodzaju mebla, który ma zostać obity konkretnym materiałem. W końcu meble tapicerowane to nie tylko kanapy i sofy, ale także fotele i krzesła. Decydując się na konkretny materiał lepiej jest stosować go konsekwentnie w całym wnętrzu. Zawsze także można skorzystać z modnych pikowań lub lamówki na brzegu materiału.
Ważna jest stylistyka
Wybór odpowiedniego rodzaju tkaniny w dużej mierze zależy od stylistyki aranżacji wnętrz. Pomieszczenia rodzinne, ciepłe, skandynawskie i klasyczne, dobrze wyglądają w towarzystwie równie miękkiej tkaniny. Idealnym przykładem na to jest narożnik rozkładany z półką London. Miękkie poduszki, dodatkowa półeczka, drewniane nóżki – to wszystko sprawia, że całość jest przytulna, domowa i spodoba się osobom stawiającym na prostotę i przyjazną atmosferę. Skóra ekologiczna, taka jak ta wykorzystana w przypadku narożnika rozkładanego do nowoczesnego salonu, daje bardziej współczesny charakter. Wybierając kanapę z wysokiej jakości skóry ekologicznej, warto jest również zatroszczyć się o dodatki i akcesoria wyposażenia wnętrz, które spowodują, że całość wygląda naprawdę atrakcyjnie.
Oczywiście zarówno skóra ekologiczna, jak również klasyczna tkanina ma swoje wady i zalety. Najlepiej jest wybrać obicie w zgodzie z własnym gustem i potrzebami swojej rodziny. Nie bez znaczenia jest również preferowana kolorystyka, ponieważ skóra ekologiczna częściej jest dostępna w kolorach ziemi. Zwłaszcza w stylizacji Total Black wygląda ona niesamowicie i z pewnością przyciągnie do siebie spojrzenia.
Warto do sprzątania używać ekologicznych środków czystości, wtedy skóra mniej się niszczy. Przynajmniej tak zauważyłam u siebie.
I tak do meli biorę zawsze jakieś ciekawe narzuty. Czarnej skóry nie polecam, bo ciągle kurz widać.
Zrezygnowałam ze skóry naturalnej we wnętrzu, bo za dużo zachodu z impregnacją, a i ceny mebli dość kosmetyczne.
Na skórze ekologicznej raczej się nigdy nie zawiodłam, a do tego jest tania.