Każdy ma różne koncepcje na to, jak ustawić krzesło przy biurku. Niestety nie każda z nich jest prawidłowa. Ergonomiczne stanowiska pracy jest niezwykle ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Aby je przygotować, wystarczy podążać za uniwersalnymi i sprawdzonymi wskazówkami, które przygotowaliśmy dla Ciebie w poniższym poradniku. Mamy dla Ciebie zbiór najważniejszych zasad, wyliczeń i wartości, które pomogą Ci ustawić krzesło przy biurku i zaprojektować całe stanowisko pracy w komfortowym oraz estetycznym stylu.
W tym artykule:
Dobry fotel biurowy – na co zwrócić uwagę?
Najlepszy fotel biurowy to taki, który jest dopasowany do Ciebie i Twojego życia. Co to oznacza? Krzesło, na którym siedzisz, powinno uwzględniać m.in.: Twój wzrost, długość kończyn, styl i długość pracy, wolną przestrzeń w pomieszczeniu, a także rozmiary biurka. Jak już więc możesz się domyśleć, im więcej regulowanych części będzie miało Twoje krzesło, tym lepiej będziesz w stanie je dopasować do swoich potrzeb. Nie bez powodu największym uznaniem cieszą się obrotowe fotele biurowe.
Wybierając krzesło do biura lub domowego gabinetu, warto zwrócić uwagę na m.in.:
- materiał, z którego jest wykonany fotel (dotyczy to zarówno siedziska oraz oparcia, jak i podstawy),
- regulację wysokości siedziska i pozycji,
- profil oparcia oraz możliwość regulacji,
- zagłówek,
- podłokietniki i ich regulację,
- ogólne rozmiary fotela (np. wysokość, szerokość).
Istotnym czynnikiem, wpływającym na samopoczucie, jest natomiast estetyka krzesła. Zadbaj o nią, ponieważ spójna aranżacja wnętrz wpływa pozytywnie na nastrój, co szybko odczujesz w większej wygodzie i przyjemności pracy. Przykładem krzeseł, które łączą w sobie ergonomiczne funkcje z pięknym wykonaniem, są drewniane fotele biurowe.
Zależy Ci, aby przed zakupem zobaczyć na własne oczy poszczególne modele krzeseł?
W sklepie Mebel-Partner spełniamy Twoje potrzeby!
Właśnie w tym celu przygotowaliśmy ekspozycję mebli w naszej siedzibie przy ulicy Kępińskiej 59 w Bralinie. Dzięki temu możesz odwiedzić nasz specjalny showroom i nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć, usiąść i poczuć wyjątkowe fotele biurowe, stworzone z myślą o Twoich potrzebach.
Jak określić wielkość biurka?
Istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania stanowiska pracy, jest wielkość biurka. Powinno być ono na tyle duże, abyś mógł ustawić na nim potrzebne sprzęty (np. monitory) i nadal miał swobodną przestrzeń do pracy. Ponadto rozmiary biurka wpływają na to, w jakiej odległości znajdzie się monitor, a to ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia Twoich oczu.
Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części naszego poradnika!
Warto również wziąć pod uwagę wystrój całego wnętrza. Biurko powinno komponować się z pozostałymi meblami oraz elementami aranżacji. Ważne jest zatem, abyś wybrał taki model, który jest nie tylko funkcjonalny i praktyczny, ale również estetyczny i ładny. W końcu będziesz przy nim pracował i spędzał kilka godzin dziennie, więc dobrze byłoby, aby wywoływał on w Tobie przyjemne odczucia, prawda?
Klasyczne wymiary biurka to 160 cm x 80 cm. Taka wielkość sprawdza się w większości przypadków zarówno w przypadku pracy na komputerze stacjonarnym, jak i na laptopie. Równie popularnymi wymiarami biurka są natomiast:
- 120 cm x 60 cm
- 120 cm x 70 cm
- 120 cm x 80 cm
- 140 cm x 70 cm
- 180 cm x 80 cm.
Określ swoje potrzeby, zastanów się, ile miejsca na sprzęt i pracę potrzebujesz, sprawdź, ile masz przestrzeni w pomieszczeniu na biurko, a potem wybierz model, który spełnia Twoje oczekiwania.
W sklepie Mebel-Partner czekają na Ciebie modne biurka skandynawskie w różnych rozmiarach. Sprawdź, wybierz, zamów i ciesz się ergonomicznym stanowiskiem pracy, urządzonym w dobrym i estetycznym stylu!
Jak ustawić krzesło przy biurku?
Jeżeli chcesz prawidłowo ustawić krzesło przy biurku, musisz wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jak określić najlepszą wysokość siedziska?
- Na co zwrócić uwagę w przypadku głębokości siedziska?
- Jakie znaczenie ma podparcie dla pleców i kręgosłupa?
- W jaki sposób ustawić podłokietniki krzesła biurowego?
- Czy zagłówek jest koniecznym elementem wyposażenia?
Poznaj przydatne wskazówki i stwórz komfortowe miejsce do pracy, nauki oraz zabawy!
Wysokość siedziska
Ustawienie siedziska powinno być dostosowane do Twojego wzrostu. Aby łatwiej było Ci określić wysokość siedziska, pamiętaj o bardzo prostej regule: Twoje stopy powinny być swobodnie ułożone na podłodze, natomiast zgięcie w kolanach powinno wynosić około 90°. Tym samym świetnym wyborem są gabinetowe fotele biurowe z regulacją wysokości siedziska, ponieważ możesz swobodnie dostosować ich parametry do własnych potrzeb.
Głębokość siedziska
Dobre krzesło biurowe zapewnia podparcie uda na całej długości. W konsekwencji głębokość siedziska należy dopasować w taki sposób, aby Twoje nogi miały solidne i wygodne oparcie. Trzeba jednak uważać, aby siedzisko nie było zbyt głębokie, ponieważ wówczas dochodzi do nadmiernego ucisku na uda, co może wywoływać drętwienie kończyn. Ponadto za głębokie siedziska wywołują nieprawidłową pozycję kręgosłupa, co często kończy się bólami pleców.
Podparcie dla pleców i kręgosłupa
Oparcie krzesła biurowego powinno być na tyle wysokie, aby podpierać cały odcinek lędźwiowy kręgosłupa i minimum 70% odcinka piersiowego. Co więcej, wybierz taki fotel, w którym profil oparcia przypomina naturalną krzywiznę kręgosłupa, dzięki czemu zapewnia stabilne i odpowiednie wsparcie dla pleców. Taką rolę spełniają nasze ergonomiczne fotele z nowoczesną siatką mesh.
Ważnym dodatkiem jest natomiast oparcie z funkcją regulowania kąta nachylenia. Taka opcja pozwala bowiem zmienić pozycję z siedzącej na półleżącą. W ten sposób możesz regularnie modyfikować ułożenie ciała w przestrzeni i zapobiegać statycznemu siedzeniu przez długi czas. Pisząc na komputerze, możesz więc siedzieć wyprostowany, natomiast rozmawiając przez telefon, możesz odchylić oparcie i zająć inną pozycję. Regularnie zmieniając ułożenie swojego ciała, chronisz kręgosłup przed zwyrodnieniami i bólem.
Ustawienie podłokietników
Podłokietniki powinny być ustawione w taki sposób, abyś mógł swobodnie położyć na nich ręce bez uczucia napinania się barków oraz mięśni szyi. Zwróć uwagę, aby kąt zgięcia w łokciach wynosił około 90°. Co więcej, im większą część przedramienia podpierają podłokietniki, tym lepiej dla Ciebie i Twojego komfortu pracy.
Oczywiście, obrotowe krzesła z podłokietnikami nie są obowiązkowe. Osoby, które okazjonalnie pracują przy biurku lub szukają fotela do innych zadań, mogą zdecydować się na opcję bez podłokietników. Przed zakupem warto jednak dokładnie określić swoje potrzeby, a następnie wybrać taki model, który będzie najlepiej chronił Twoje zdrowie i wpływał pozytywnie na samopoczucie.
Zagłówek
Nie wszystkie fotele biurowe mają zagłówek. Ten dodatek nie jest bowiem niezbędny, ale w niektórych sytuacjach może przynosić ulgę, zwłaszcza na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli szukasz krzesła z zagłówkiem, wówczas pamiętaj o jego prawidłowym ustawieniu. Po oparciu głowy na zagłówku, Twoje ciało powinno pozostać w jednej linii. Zagłówek nie może bowiem nadmiernie odchylać Twojej głowy w tył ani w przód.
Ile zostawić miejsca na krzesło przy biurku?
Prawidłowo ustawienie fotela biurowego nie powinno być już dla Ciebie problemem. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, ile potrzeba miejsca na krzesło przy biurku? Jakie są optymalne wymiary ustawienia poszczególnych sprzętów (np. monitora)? Przygotowaliśmy dla Ciebie konkretne wartości i informacje, które pomogą Ci przygotować ergonomiczne stanowisko pracy, a tym samym zwiększą Twoją efektywność i wpłyną pozytywnie na samopoczucie.
Za chwilę dowiesz się:
- Jaka jest prawidłowa odległość oczu od monitora?
- Ile wynosi poprawny kąt nachylenia ekranu monitora?
- Jaka jest optymalna odległość krzesła od ściany?
- Na jakiej wysokości powinno znajdować się biurko?
Czytaj dalej i zaplanuj komfortowe miejsce pracy w biurze lub domowym gabinecie!
Odległość od monitora
Niezależnie od wzrostu czy pozostałych parametrów, odległość oczu od monitora zawsze powinna wynosić od 50 cm do 75 cm. Gwarantuje ona najlepszy kąt widzenia oraz ochronę wzroku przed nadmiernym uszkodzeniem. Pamiętaj, aby ekran monitora był ustawiony na wysokości Twoich oczu. Dzięki temu zachowasz prostą i prawidłową postawę ciała.
Kąt nachylenia monitora
Dla najlepszej jakości pracy i ochrony zdrowia, górna krawędź monitora powinna być odchylona pod kątem 10°– 20°. Dzięki temu oczy mniej się męczą i wzrasta komfort oraz produktywność pracy.
Wysokość biurka
O ile wielkość biurka powinna uwzględniać rozmiary i liczbę sprzętu (np. monitory, klawiatura, mysz komputerowa), o tyle wysokość biurka musi brać pod uwagę wzrost osoby, która będzie przy nim siedziała oraz parametry krzesła.
Dla człowieka o wzroście:
- 160 cm, optymalna wysokość biurka wynosi 60 cm, a wysokość siedziska 38 cm
- 170 cm, optymalna wysokość biurka wynosi 64 cm, a wysokość siedziska 41 cm
- 180 cm, optymalna wysokość biurka wynosi 68 cm, a wysokość siedziska 44 cm
- 190 cm, optymalna wysokość biurka wynosi 72 cm, a wysokość siedziska 48 cm
Jak łatwo można zauważyć, każde dodatkowe 10 cm wzrostu powoduje, że wysokość biurka powinna być większa o 4 cm. Dla pewności zawsze możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów, które pomogą Ci obliczyć odpowiednią wysokość biurka i ustawienie siedziska.
Powyższe zestawienie pokazuje również, jak istotny jest wybór ergonomicznego fotela biurowego z funkcją regulowania wysokości.
Odległość krzesła od ściany
Jeśli zależy Ci na prawdziwej swobodzie podczas wykonywania obowiązków zawodowych, krzesło biurowe powinno znajdować się minimum 90 cm od ściany. Ta zasada dotyczy również odległości od innych elementów wyposażenia wnętrz (np. roślin doniczkowych) oraz mebli (np. regałów na książki). Takie rozwiązanie gwarantuje, że będziesz mógł swobodnie i wygodnie pracować oraz przemieszczać się po swoim gabinecie.
Dlaczego ergonomiczne stanowisko pracy jest tak istotne?
Postęp technologiczny i zmieniający się świat powodują, że praca przy komputerze zastępuje pracę fizyczną. W rezultacie coraz dłużej siedzimy przy biurku, a coraz mniej się ruszamy. W konsekwencji niezwykle pilna staje się potrzeba ochrony zdrowia: nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Oczywiście, sposobów jest mnóstwo: począwszy od zdrowego stylu życia i uprawiania aktywności fizycznej, przez robienie regularnych przerw w pracy, aż po ergonomiczne stanowisko.
Na ergonomiczną pracę wpływa przede wszystkim wybór odpowiedniego fotela biurowego oraz biurka, a następnie dopasowanie obu elementów do siebie. Biorąc pod uwagę realia współczesnego świata, spędzamy w tej pozycji kilkadziesiąt godzin tygodniowo. To wystarczająco, aby całkowicie zrujnować swoje zdrowie, jeśli nie zadbasz o właściwe i zdrowe stanowisko pracy.
Niedopasowane krzesło biurowe lub źle przygotowane miejsce do pracy szybko odbije się na Twoim zdrowiu oraz samopoczuciu. Doświadczysz bólu mięśni pleców, ramion, szyi i barków. Problematyczne stanie się dla Ciebie wstawanie i prostowanie kręgosłupa. Będą drętwiały Ci nogi i przedramiona. To wszystko przyczyni się natomiast do pogorszenia koncentracji i samopoczucia, a tym samym spadku wydajności w pracy. Powielanie tego schematu przez dłuższy czas zakończy się natomiast trwałymi i nieodwracalnymi schorzeniami kręgosłupa, które utrudnią Ci codzienne funkcjonowanie i cieszenie się życiem.
To niemiła perspektywa, prawda?
Zadbaj więc o ergonomiczne stanowisko pracy i wybierz właściwy fotel biurowy, a następnie ustaw go w prawidłowy sposób. Sprawdź kolekcję krzeseł biurowych w sklepie Mebel-Partner, a następnie zamów tę opcję, która spełnia Twoje preferencje!