Styl industrialny w urządzaniu wnętrz w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Nie jest on jednak nowością. Ten typ urządzania pomieszczeń narodził się z… praktyczności.
W latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych panowała recesja, która spowodowała konieczność zamknięcia wielu fabryk i przedsiębiorstw. W jakiś sposób trzeba było zagospodarować opustoszałe hale. Jako, że te miejsca były bardzo tanie, a nawet dostępne kompletnie za darmo, zwabiły w swoje progi różnego typu artystów. Ci chcieli udomowić tą przestrzeń. Pomieszanie braków środków finansowych i artystycznej duszy, stworzyło niesamowity efekt finalny, czyli to co nazywamy obecnie stylem industrialnym.
Czym wyróżnia się styl industrialny w kuchni?
Wyznacznikami stylu industrialnego, jest przestrzeń i surowość. Dlatego najlepiej w tym stylu wygląda urządzenie aneksu kuchennego albo pomieszczenia o naprawdę dużej powierzchni. Pasuje on zarówno do wiekowych kamienic, jak i całkiem współczesnych domów. Styl industrialny w kuchni to swoboda. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kuchenne szafki nie były robione na wymiar. Okap może wisieć w formie całkowicie surowej, nie przeszkadza jego niezabudowana niczym rura. Otwarte metalowe półki zachęcają do stylistycznej powściągliwości. Miedziane lub żeliwne rondle oraz patelnie zawiesić można wprost na ścianach. Dobrą informacją dla wszystkich osób, które nie lubią długotrwałych remontów mieszkania jest to, że styl industrialny wyróżnia się brakiem wykończenia. Nie przeszkadzają mu zwisające kable, a nawet betonowa podłoga. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Zasady stylu loftowego to łączenie nowych przedmiotów ze starymi. Dotyczy to zarówno elementów wyposażenia, jak również ścian w pomieszczeniu. Jeżeli dysponujesz piękną ścianą z cegieł, powinieneś ją wyeksponować. Ale postaw na jej tle nowoczesne meble, na przykład metalowy stołek z designerskiej kolekcji Alfredo.
Takie zestawienie starego z nowym jest w stanie stworzyć elektryzujący miks! Jeżeli nie dysponujesz oryginalnie ceglaną ścianą w swojej kuchni, może skorzystać ze współczesnych sztuczek. Dobrym pomysłem jest okładzina na ścianę z czerwonej cegły albo nawet niezwykle realistyczna fototapeta.
Kuchenny minimalizm
Pamiętaj, że styl industrialny wyróżnia się przede wszystkim minimalizmem. To znaczy, że operuje ograniczonym zasobem chłodnych barw. Króluje szarość i biel. Tą paletę ocieplają idealnie elementy i dodatki wykonane z drewna. Szczególnie drewniane meble o prostej, czystej formie odnajdą się doskonale w surowych wnętrzach. Bardzo dobrym przykładem jest wybór hokerów drewnianych. Ich prosta elegancja oraz olbrzymia praktyczność świetnie wpisuje się w najlepsze wzorce stylu industrialnego wykorzystywanego w kuchni. Najczęstsze wykorzystywane materiały meblowe to drewno oraz metal.
By nadać kuchni industrialnego charakteru nie musisz od razu zmieniać jej całego wyposażenia. Czasami wystarczy parę stylistycznych dodatków i przemalowanie ścian na spokojne barwy, by uzyskać oczekiwany efekt. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość szybkiej zmiany aranżacji. Inspiruj się wnętrzami profesjonalnych kuchni restauracyjnych. Wszystko w ich wnętrzach nastawione jest na funkcję utylitarną. Nie musisz od razu przebudowywać całość, ale możesz na przykład skorzystać z metalowych szyn na ścianę albo blatu roboczego wykonanego z praktycznej stali nierdzewnej.
Proste ozdoby
Pomimo, że styl industrialny stroni od ozdób, jego ważnym elementem są lampy. Idealnie wpisują się w tę stylistykę wszelkie osłonki na żarówki wykonane samodzielnie, na przykład z… puszki. Recykling jest bardzo modny. Jeżeli nie dysponujesz zdolnościami manualnymi, zaufaj gotowym rozwiązaniom. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele lamp o metalicznych kloszach, które przypominają dawne oświetlenie kolejowe albo latarnie uliczne. Ostatecznie w trendy wpisuje się również pozostawienie gołych żarówek na kolorowych kablach zwisających z sufitu. Rząd żarników będzie doskonale wyglądał nad wyspą oddzielającą kuchnię od salonu.
By nadać większej przytulności kuchennej przestrzeni, wybierz kilka dodatków w cieplejszej kolorystyce. Idealnie sprowadzi się turkus i miedź. Możesz zaszaleć i zdecydować się na wolnostojącą lodówkę w stylu amerykańskich lat 50-tych w żywym kolorze. Albo postawić jedynie na ciekawy plakat lub zegar, które ozdobią ścianę.
Przy urządzaniu kuchni w stylu loftowym zadbaj przede wszystkim o jej indywidualny charakter. Nie sztuką jest przecież zorganizować swoją przestrzeń na wzór strony z katalogu wnętrzarskiego. Dlatego zanim ruszysz na zakupy zastanów się, jakimi meblami i przedmiotami dysponujesz. Być może wystarczy im tylko niewielki lifting, by na nowo rozbłysły swoim blaskiem? Dopiero wówczas dobierz resztę potrzebnych elementów wyposażenia. Przy urządzaniu kuchni w stylu postfabrycznym doskonale sprawdzi się oferta naszego sklepu. Konceptualne hokery barowe i surowe krzesła podkreślą industrialny charakter i stylowość twojej kuchni.