Na rynku jest w tym momencie ogromny wybór różnego rodzaju materacy. Wśród mnogości nazw i zastosowań łatwo się pogubić. Czym jest HR i Bonell? To sformułowanie samo w sobie zawiera informację już o dwóch warstwach materaca. Termin Bonell odnosi się bowiem do wkładu bonellowego, który jest konstrukcją sprężynową, tworzącą stabilny stelaż, a HR to po prostu pianka wysokoelastyczna. Wspólnie tworzą komfortową do spania kompozycję, która jest idealnym rozwiązaniem na nocny wypoczynek dla wielu osób, dając bardzo wysoką jakość spania.
Rodzaje materacy – czym różnią się między sobą? Jaki wybrać?
Przez wskazany już ogromny wachlarz opcji materacowych w dzisiejszych czasach często trudno jest podjąć decyzję dotyczącą wyboru wersji idealnej właśnie dla siebie. Czym zatem się kierować? Najlepiej będzie zapoznać się z podstawowymi różnicami pomiędzy poszczególnymi rodzajami. Tradycyjny podział obejmuje materace sprężynowe i piankowe. Dziś jednak wiadomo, że zazwyczaj najlepiej sprawdzają się wersje hybrydowe, powstające z mieszanki różnych elementów. Co dają sprężyny? Utrwalają strukturę, nadają odpowiednią twardość i elastyczność, a zarazem pozwalają budować warstwowość. Dobrej jakości sprężyny dostosowują się do nacisku ciała i pozwalają utrzymać materac w świetnym stanie przez lata.
Drugi typ, czyli piankowe wkłady do materacy, to zupełnie inna para kaloszy. Można wybrać na przykład piankę wysokoelastyczną, lateks czy termoelastyczne tworzywo. Każde z nich ma swoją specyfikę, jeśli chodzi o dostosowywanie się do kształtu ciała, dlatego podczas wyboru zaleca się przede wszystkim testowanie na żywym organizmie lub konsultacje z profesjonalistą. Co więcej, oprócz pianki, wewnątrz materaca mogą znajdować się warstwy filcu lub na przykład maty kokosowe.
Co wpływa na jakość snu?
Powszechnie wiadomo, że na jakość snu wpływa wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Materac ma olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi o wypoczynek, jednak nawet na najlepiej dobranym materacu trudno będzie świetnie się wyspać, jeśli nie zadba się o inne rzeczy. Jedną z nich, pozornie trudną do połączenia w jeden obrazek, jest gospodarka wodna człowieka. Przyzwyczajanie organizmu do picia większej ilości wody jest bardzo ważne, jednak jeśli ktoś naczytał się, że musi wypić 3 l dziennie i przypomina sobie o tym po godzinie 20:00, nie tylko podniesie sobie ciśnienie, ale też spowoduje duże prawdopodobieństwo konieczności nocnego wstawania do toalety.
Z drugiej strony zbyt mała ilość wody może powodować zawroty głowy i różne inne dolegliwości, zatem najlepszym rozwiązaniem jest picie niewielkiej ilości wody przez cały dzień – tak, aby nie czuć ogromnej potrzeby uzupełniania płynów przed snem. Istotne są także pory spożywania posiłków oraz ich rodzaj – tłuste i smażone potrawy jedzone tuż przed położeniem się obciążają cały układ trawienny, co skutkuje problemami z zaśnięciem i bólami brzucha. Zjedzenie lekkiej kolacji do kilku godzin przed snem nie powinno mieć negatywnego wpływu na sen, a wręcz przeciwnie – odpowiednio dobrane składniki mogą mieć dobre oddziaływanie.
Jak poprawić komfort snu?
Pozostając w kategorii zagadnień żywieniowych, jednym z lepszych i dobrze znanych sposobów na pogłębienie snu i poprawę nocnego komfortu jest picie naparów ziołowych. Melisa czy lawenda znakomicie wpływają na wieczorne rozluźnienie, pozwalają się zrelaksować i zapewniają głębszy sen. To także dobre propozycje aromaterapeutyczne: olejki eteryczne o odpowiedniej kompozycji zapachowej pomogą przenieść się w stan wypoczynku. W celach aromaterapeutycznych można również użyć ziołowej soli do wieczornej kąpieli lub zapalić delikatnie pachnącą, naturalną świecę (na przykład z wosku sojowego).
Bardzo istotny wpływ na nocny wypoczynek ma też sposób spędzania dnia. Dzięki stosownej dawce aktywności fizycznej można poprawić jakość swojego snu. Warto pamiętać jednak, że ciężkie treningi siłowe czy długie biegi lepiej jest realizować nieco wcześniej – z rana lub maksymalnie do kilku godzin przed snem. Zdarza się, że wyrzut hormonów związanych z intensywnym wysiłkiem przeszkadza w zasypianiu. Wieczorem można zdecydować się na rozluźniającą jogę lub poleżeć na domowej macie do akupresury – to działania, które wpływają na polepszenie snu i pomogą rozpocząć wstępne wyciszenie.
Co daje wkład HR Bonell?
Wkład kieszeniowy HR Bonell to kompilacja wspomnianych już rodzajów wypełnienia – połączenie bonellowych sprężyn i pianki HR stanowi optymalny wybór dla pleców. Sprężyny tego typu zapewniają idealnie dobraną, progresywną twardość, dzięki czemu nawet jeśli ktoś porusza się przez sen – one przemieszczają się razem z nim, gwarantując komfort. Z kolei sprężyny kieszeniowe (tzw. pocket lub multipocket) są ułożone w specjalnych, odseparowanych od siebie kieszonkach, które zapewniają im większą niezależność ruchu. Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy. Szukasz ciekawego rozwiązania do swojego salonu? Zapraszamy do artykułu o dwóch kanapach w salonie!
Piankowe części materaca również są bardzo istotne dla nocnego komfortu. Pianka wysokoelastyczna HR ma nieregularną strukturę i pęcherzykową konstrukcję, która pozwala jej dostosowywać się do kształtu ciała i szybko odzyskiwać pierwotną formę w momencie zmiany pozycji. Warto wybrać najlepszą kompozycję dla siebie. W przypadku problemów z plecami dobór materaca dobrze jest skonsultować z fizjoterapeutą.