Fotele bujane niegdyś były kojarzone głównie ze staromodnymi meblami zalegającymi na strychu. Na szczęście te czasy to już przeszłość. Wspomniane elementy wyposażenia w wielkim stylu wracają do łask. Coraz częściej goszczą w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Co stoi za ich popularnością? Sprawdź powody, dla których warto je mieć w swoim domu.
Fotele bujane – niezrównany komfort
Dlaczego fotel na płozach to dobra inwestycja? Przede wszystkim z uwagi na wygodę. Prawdopodobnie żaden inny mebel nie zapewnia tak dużego komfortu. Odpoczynek na bujaku przynosi ulgę zmęczonym mięśniom i pozwala odciążyć plecy, a także stawy. Wysokie, specjalnie wyprofilowane oparcie stabilizuje kręgosłup na całej długości – począwszy od odcinka lędźwiowego, a na szyi i ramionach kończąc. Dlatego też tego typu meble są szczególnie polecane przez fizjoterapeutów zajmujących się profilaktyką schorzeń występujących w obrębie układu szkieletowego. Poza tym sam efekt kołysania działa uspokajająco i wyciszająco.
Fotele bujane – atrakcyjny design
Nowoczesne meble na płozach są nie tylko wygodne, ale również eleganckie i atrakcyjne wizualnie. Dobrym dowodem na potwierdzenie postawionej tezy jest choćby fotel bujany LUSSO. Mebel został pokryty miękką i przyjemną w dotyku tkaniną welurową, która przywodzi na myśl aksamit i stwarza wrażenie luksusu. Uwagę zwraca również kolorystyka przywołanego modelu. Turkusowe obicie i czarna podstawa stanowią nowoczesny, niezwykle zgrany duet. Przykłady można mnożyć. Bujaki, podobnie jak tradycyjne fotele wypoczynkowe, występują w wielu wersjach kolorystycznych, więc bez trudu dopasujesz je do swoich preferencji i wystroju danego wnętrza.
Fotele bujane – szerokie zastosowanie
Organizujesz kącik czytelniczy w salonie? Lubisz ucinać sobie poobiednie drzemki? Urządzasz pokój dziecka? A może po prostu szukasz wyposażenia, które uzupełni Twoją sypialnię? Niezależnie od tego, jaki cel Ci przyświeca, możesz mieć pewność, że bujany fotel w każdym z wymienionych zastosowań sprawdzi się znakomicie. Styl, w jakim zaaranżowano przestrzeń, również nie powinien stanowić najmniejszej przeszkody. Współczesna oferta rynkowa jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, bez względu na preferowaną estetykę.
We wnętrzach inspirowanych hollywoodzkim blichtrem świetnie odnajdzie się na przykład bujak LUSSO z obiciem o modnej, złotej barwie. Będzie wspaniale wyglądać w towarzystwie dużej, tapicerowanej kanapy czy stolika imitującego strukturą marmur. Wbrew pozorom wnętrze w stylu glamour wcale nie musi być urządzone przy użyciu niebotycznie drogich i ekskluzywnych elementów wyposażenia. Ważne natomiast, by stworzyć wrażenie luksusu. Możesz je wykreować właśnie poprzez wykorzystywanie różnych akcesoriów i komponentów nawiązujących swoją kolorystyką do szlachetnych kruszców.
Wielbicielom stylu skandynawskiego, którzy lubią eksperymentować, z pewnością przypadnie do gustu zielony fotel bujany LUSSO na drewnianych płozach. Wprowadzi do pomieszczenia szczyptę natury w dość nieszablonowym i designerskim wydaniu. Jego głęboka, intensywna barwa urozmaici, a jednocześnie uspokoi aranżację. Z kolei fani estetyki industrialnej powinni sięgnąć po modele utrzymane w barwach kontrastujących z ciemną kolorystyką dominującą we wnętrzu (na przykład żółci czy błękicie), które ożywią wszechobecną szarość i czerń, a jednocześnie pozwolą uniknąć efektu przytłoczenia.
Warto pamiętać, że aranżacja wnętrz nie musi polegać na wiernym odwzorowaniu założeń jakiejś estetyki. Często więcej korzyści przynosi zabawa trendami niż kopiowanie z góry określonych tendencji. Dzięki temu powstaje bowiem oryginalna przestrzeń na miarę indywidualnych potrzeb, która odzwierciedla oczekiwania i preferencje domowników. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą różne konwencje i style. Najważniejsze jest to, by czuć się dobrze w swoich czterech ścianach.
Na co zwracać uwagę, kupując fotel bujany?
Niezwykle istotną rolę odgrywają nie tylko indywidualne upodobania, ale również parametry techniczne fotela bujanego (wielkość, szerokość, głębokość). Upewnij się przed zakupem, czy upatrzony egzemplarz pasuje gabarytami do Twojego wnętrza. Zwróć również uwagę na kwestie praktyczne, takie jak na przykład:
- jakość wykonania – warto sięgać po modele tapicerowane. Materiał obiciowy zwiększa komfort podczas siedzenia. Dobrze dobrana tkanina jest nie tylko miła w dotyku, ale również praktyczna (łatwa do utrzymania w czystości). To ważne zwłaszcza w przypadku rodziców małych dzieci czy właścicieli zwierząt domowych (psów i kotów);
- budowa – modele z wysokim oparciem gwarantują lepsze podparcie dla kręgosłupa (konstrukcja modelu powinna być stabilna i wytrzymała);
- koszt – należy pamiętać, że w tym przypadku taniej nie zawsze znaczy lepiej. Często zdarza się bowiem, że modele z niższą ceną są wytwarzane przy użyciu surowców gorszej jakości, a w konsekwencji znacznie droższe w codziennej eksploatacji i bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. W rezultacie po kilku tygodniach czy miesiącach trzeba oddać mebel do naprawy albo wymienić go na nowszy wariant, co wymaga wydania kolejnej sumy pieniędzy;
- marka – sięgaj po meble znanych i renomowanych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku.