Słynny taniec charleston, damy w szykownych sukienkach z frędzlami i eleganccy panowie w świetnie skrojonych dwurzędowych garniturach. W tle słychać energetyczny jazz, a barmani raz po raz dolewają do filiżanek nielegalne trunki spod lady. Oto fascynujące czasy amerykańskiej prohibicji, kiedy to w najmodniejszych barach brylować zaczęły smukłe stołki barowe.
Hokery, które pierwsze triumfy święciły w latach 20. XX wieku, przez długi czas były wyłącznie domeną barowych przestrzeni. Dopiero na przełomie lat 60. i 70. projektanci wnętrz zaczęli doceniać ich skrywany potencjał. Dzięki designerom śmiało idącym z duchem czasu, hokery w końcu trafiły pod strzechy i bardzo szybko odnalazły się w domowych kuchniach i jadalniach. Współcześnie ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim modele obrotowe. Ergonomiczne, stylowe i bardzo wygodne, fantastycznie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Nie jest bowiem prawdą, że innowacyjne rozwiązania zarezerwowane są wyłącznie dla przestrzeni minimalistycznych, loftowych czy hi-tech. Finezyjne stylizowane pomieszczenia również uwielbiają flirt z funkcjonalnością!
Rozsmakuj się w stylu art-deco
Wytworne intarsjowane parkiety, marmurowe wykończenia i barwne witrażowe lampy to sztandarowe znaki rozpoznawcze stylu dekoracyjnego, który narodził się w latach 20. XX wieku. Mowa oczywiście o art déco. Nurt ten był odpowiedzią na brak dyscypliny przestrzennej, którą wcześniej ukochała sobie secesja. Spójny, choć niepokorny, praktyczny, lecz szalenie elegancki, ceni sobie kolorystyczne kontrasty, ekskluzywne materiały i geometryczne formy. Oprócz szlachetnych gatunków drewna, takich jak dąb, orzech włoski, palisander czy heban, uwielbia skórę oraz lśniące chromowane elementy.
Nic zatem dziwnego, że hokery obrotowe zaprojektowane ze skóry ekologicznej i połyskującej stali, znakomicie odnajdują się w kuchniach zaaranżowanych w konwencji art-deco. Jeśli zastanawiasz się nad kolorystyką – podpowiadamy – z powodzeniem możesz wybierać spośród modeli białych lub czarnych – nurt dekoracyjny kocha obie te barwy. Hokery obrotowe, mimo, że nowoczesne, świetnie poczują się w towarzystwie mahoniowego barku o subtelnych opływowych liniach. Pamiętaj, że art-deco lubi nie tylko elegancję, ale i funkcjonalność, dlatego taki niebanalny kuchenny duet z pewnością mu się spodoba. Jeżeli cenisz sobie luksusowe rozwiązania, możesz bliżej przyjrzeć się hokerom o efektownym, pikowanym obiciu. Zapewniamy, że Wielki Gatsby, który przepadał za nurtem art-deco, byłby zachwycony!
Francuski rys
Kuchnia z francuskim rodowodem to kwintesencja szyku i dobrego smaku. Pełno w niej jasnych, stylizowanych mebli, dekoracyjnych tapet i wysokojakościowych tkanin. Co ciekawe, styl francuski potrafi mieć wiele twarzy – prowansalską – pełną bielonych sprzętów i lawendowych akcentów, bretońską, w której rządzą lekkie nadmorskie nuty oraz paryską – wytworną, romantyczną, o lekkim zabarwieniu glamour. Warto wiedzieć, że we wnętrzu zaaranżowanym w paryskim stylu, nowoczesne hokery obrotowe odnajdą się doskonale.
Koniecznie jednak muszą pochwalić się białym pikowanym siedziskiem i srebrzystą połyskliwą podstawą. Tego rodzaju estetyka doskonale zgra się z kryształowym żyrandolem czy blatami kuchennymi z białego marmuru. Pamiętaj jednak, aby wśród paryskiej stylizacji koniecznie zamieszkały elementy nowoczesnego glamouru, np. bufet o lustrzanym froncie czy ludwikowski fotel obity pluszową tkaniną w energetycznym kolorze. Dzięki temu, kuchenne wnętrze stanie się nieoczywiste, wyzbędzie tradycyjnego charakteru, a nowoczesne hokery jedynie dodadzą mu bigla.
Kuchnia z nutą retro
Styl retro z przyjemnością powraca na wnętrzarskie salony, wnosząc do nich sprawdzone, lecz nieszablonowe rozwiązania. Bo chociaż design z 50. i 60. znamy doskonale, w unowocześnionej wersji stanowi zupełnie nową jakość. W dzisiejszych kuchniach z nutą retro, prym wiodą przede wszystkim tęczowe barwy i odważne wzory. Na ścianach mogą pysznić się pastelowe połyskliwe kafle, a na podłodze płytki ułożone w czarno-białą szachownicę. W budowaniu odpowiedniego klimatu pomagają również designerskie sprzęty AGD – lakierowana lodówka o opływowym kształcie i drzwiach zwieńczonych metalową klamką czy piekarnik ze stylowym miedzianym uchwytem.
Do kuchni utrzymanej w tego typu estetyce, hokery obrotowe będą pasować jak ulał. Na uwagę zasługuje zwłaszcza model kubełkowy, którego wzornictwo śmiało nawiązuje do klimatu lat 50. Kuchnie retro, które utrzymane są w stonowanej kolorystyce i potrzebują dodatków z charakterem, z pewnością docenią hokery o pikowanym siedzisku. Najlepiej postawić na wariant, którego pikowanie układa się w oryginalny trójkątny wzór. Model ten polecamy nie bez kozery – retro wprost uwielbia geometrię!
Dawno minęły czasy, kiedy innowacje królowały wyłącznie w ultranowoczesnych wnętrzach. Obecnie stylizowane aranżacje muszą być nie tylko piękne, ale i pełne komfortowych rozwiązań. Znawcy trendów, w których gości przyjemny powiew przeszłości, zgodnie twierdzą, że nie warto przeistaczać mieszkania w przestrzeń muzealną. Sprzęty z historią bardzo lubią wnętrzarskie mariaże i doskonale czują się w niekonwencjonalnych zestawieniach. Obrotowe hokery to zatem trafiony wybór również do niesztampowych nastrojowych kuchni „ze starą duszą”.