Tapicerowanie krzesła jest procesem, prowadzącym do przywrócenia życia starym, zużytym lub zabrudzonym meblom. Takie zachowanie może mieć znaczenie, zwłaszcza w kontekście wartości sentymentalnych. Niemniej samo wykonanie nie jest proste i wiąże się z wieloma kosztami finansowymi oraz czasowymi. Wymaga bowiem pracy, dokładności, odpowiednich umiejętności, a także materiałów i narzędzi. To nie tylko uszycie pokrowca na krzesło, ale też wiel innych czynności. W rezultacie wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań, do których należy zakup nowych krzeseł. Okazuje się, że taka opcja potrafi być w wielu przypadkach lepsza i znacznie bardziej opłacalna. Przyjrzyjmy się tej sytuacji i porównajmy koszty tapicerowania krzeseł z kupnem nowych mebli!
Dlaczego krzesła się brudzą?
Krzesła to meble codzienne użytku, które są wykorzystywane podczas posiłków, spotkań towarzyskich czy pracy biurowej. To powoduje, że są naturalnie narażone na ryzyko zabrudzenia. Kawa, napoje, jedzenie, sierść domowych zwierząt, zabawy dzieci czy kurz – to tylko niektóre z wielu czynników, które przyczyniają się do zabrudzenia siedziska lub oparcia krzesła. Na początku są one zwykle niewidoczne, ale z czasem te drobne zabrudzenia gromadzą się i wpływają negatywnie na ogólny wygląd mebli.
Wspominamy o tym, aby pokazać Ci, że zabrudzenia na tapicerowanych krzesłach są normalne i naturalne, ale jednocześnie nie są pożądane w kontekście estetyki. Nikt nie chce, aby jego krzesła w jadalni przykuwały uwagę brudną tkaniną, prawda? Oczywiście, można temu zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację lub renowację, ale w niektórych sytuacjach będzie to rozwiązanie nieopłacalne, ponieważ lepszą i oszczędniejszą opcją jest zakup nowych mebli.
Jak skutecznie czyścić siedzisko krzesła?
Aby utrzymać krzesła w jak najlepszym stanie, należy przestrzegać kilku praktycznych zasad. Bardzo ważne jest, abyś je regularnie odkurzał i czyścił miękką szczotką, która pomaga usuwać kurz i zanieczyszczenia z powierzchni tapicerki. Jeśli krzesła są obite tkaniną, a w Twoim domu znajduje się futrzasty pupil, wówczas stosuj specjalne narzędzia do usuwania sierści zwierząt.
Plamy i zabrudzenia są niestety nieuniknione, szczególnie jeśli w Twoim domu są dzieci lub zwierzęta. W takiej sytuacji bądź przygotowany do szybkiego działania. Przy pierwszym pojawieniu się plamy, wytrzyj ją suchą ściereczką, unikając gwałtownego i mocnego pocierania, które może rozmazać zabrudzenie. W przypadku trudniejszych plam, użyj specjalnych środków do czyszczenia tapicerki, jednak wcześniej przetestuj dany preparat na niewidocznym fragmencie tkaniny, aby zweryfikować jego działanie i wpływ na estetykę obicia.
Kluczem do utrzymania krzeseł w dobrej kondycji jest regularna konserwacja. Poza codziennym dbaniem o pielęgnację, przynajmniej raz na jakiś czas, przeprowadź dokładniejsze czyszczenie. Pomogą Ci w tym specjalistyczne firmy, oferujące profesjonalne pranie tapicerki, które usuwa zanieczyszczenia i odświeża materiał. Oprócz tego pamiętaj o odpowiednim wentylowaniu pomieszczenia, ponieważ pomaga to w utrzymaniu świeżości i zapobiega gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów.
Od czego zależy koszt tapicerowania krzesła?
Jednym z pierwszych kroków, związanych z tapicerowaniem, jest demontaż starego pokrowca na krześle. To często czasochłonne zadanie, które wymaga specjalnych narzędzi i umiejętności, a przede wszystkim ogromnej precyzji. Trzeba bowiem zdjąć istniejący materiał i wypełnienie, a następnie usunąć wszelkie gwoździe oraz zszywki. Jest to rodzaj pracy, który może być skomplikowany, a nierzadko odsłania również problemy konstrukcyjne w samej strukturze krzesła.
Następnym etapem jest wybór odpowiedniego materiału do nowego obicia. Koszty tkaniny różnią się w zależności od rodzaju, wzoru czy jakości. Musisz również uwzględnić ilość materiału, potrzebną do pokrycia wszystkich mebli, co wpływa na ostateczny koszt tapicerowania krzesła. Zwróć także uwagę, że niektóre meble są bardziej skomplikowane w swojej budowie. Tym samym do renowacji stelaża lub uszycia pokrowca na krzesło, może być niezbędna pomoc doświadczonego stolarza albo krawca. Ich usługi bez wątpienia zapewniają wysoką jakość i profesjonalne podejście, ale jednocześnie dodają kolejnych kosztów tapicerowania krzesła. Pod uwagę powinieneś również wziąć wszelkiego rodzaju wydatki, które poniesiesz na elementy montażowe.
Podsumowując, na cenę naprawy i renowacji krzesła wpływa koszt: tkaniny, wypełnienia, szycia, tapicerowania, odnowienia stelaża czy usług specjalistów. Wydatki finansowe to niejedyna cena, ponieważ taka praca wymaga nierzadko sporych nakładów czasowych. Tym samym nikogo nie powinno dziwić, że tak wiele osób decyduje się na zakup nowych krzeseł do jadalni, kuchni, lokalu usługowego czy biura.
Ile kosztuje tapicerowanie krzeseł?
Przed rozpoczęciem pracy, warto dokładnie oszacować wszystkie koszty. W pierwszej kolejności ustal zatem, ile tkaniny będziesz potrzebował do pokrycia każdego krzesła. Ostateczna wartość zależy zwykle od rozmiaru, kształtu oraz liczby mebli. Dodaj do tego koszty materiału tapicerskiego i wypełnienia. Ponadto, jeśli zlecisz renowację profesjonaliście, uwzględnij również jego cennik usług.
Koszty tapicerowania krzesła są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Uśredniając jednak poszczególne ceny, można przyjąć, że renowacja prostego krzesła kosztuje od 200 złotych do 500 złotych. Bardziej skomplikowane meble (np. ergonomiczne krzesła biurowe) mogą natomiast kosztować w granicach 1 000 złotych. Gdy już uwzględnisz wszystkie koszty, porównaj je z cenami rynkowymi nowych krzeseł. Nierzadko dojdziesz wtedy do wniosku, że tapicerowanie starych krzeseł będzie nieopłacalne względem zakupu nowych mebli.
Nowe krzesła do jadalni, kuchni i biura w sklepie Mebel-Partner
Przewaga nowych mebli wynika nie tylko z oszczędności pieniędzy i czasu, ale również estetyki. Zauważ, że nowe krzesła gwarantują świeży wygląd i zapewniają pełną funkcjonalność od razu po zakupie. Nie musisz więc martwić o ukryte wady, które mogą pojawić się po renowacji czy wiedzieć jak uszyć pokrowiec na krzesło. Co więcej, nowe krzesła w sklepie Mebel-Partner oferują ogromną różnorodność, widoczną w kolorze oparcia i siedziska, rodzaju obicia (np. krzesła tapicerowane ekoskórą), kształtu, funkcji, rozmiaru, materiału podstawy czy dopasowania do stylu wnętrza. Możesz więc bez wychodzenia z domu wybrać i zamówić krzesła z drewna giętego do jadalni lub welurowe krzesła do salonu.
Każdy z modeli, który czeka na Ciebie w naszej kolekcji, cechuje się ponadto najwyższą jakość wykonania i solidnym wykonaniem. Takie aspekty przekładają się natomiast na wyjątkowy komfort, wytrzymałość oraz nowoczesny design, pasujący do stylu skandynawskiego, loftowego, glamour, boho, klasycznego czy japandi. Dzięki temu znacznie łatwiej i szybciej wybierzesz krzesła, które idealnie wkomponują się w przestrzeń Twojego salonu, jadalni czy kuchni.
Tapicerowanie krzeseł czy zakup nowych mebli?
Podsumowując, tapicerowanie krzeseł jest zazwyczaj kosztownym i pracochłonnym zadaniem, które nie zawsze gwarantuje idealne rezultaty. Już na początku warto więc określić rzeczywiste korzyści renowacji w kontekście wszystkich kosztów (finansowych i czasowych) oraz trudności z nią związanych. Wybór nowych krzeseł może być zatem atrakcyjniejszą alternatywą, niż tapicerowanie starych mebli. Nowe modele zapewniają pełną funkcjonalność i idealny wygląd od razu po zakupie. Co więcej, jest to opcja tym bardziej opłacalna, że zakupy zrobisz w sprawdzonym miejscu, jakim jest nasz sklep Mebel-Partner. Sprawdź aktualną ofertę i wybierz nowe krzesła, które przyniosą Ci wygodę, funkcjonalność i estetykę bez trudu, związanego z renowacją.
Sprawdź nasze krzesła i sam zdecyduj – krzesła