Niezależnie od tego, czy preferujesz ramówkę telewizyjną, czy wybierasz platformy streamingowe, z pewnością cenisz sobie wygodę podczas filmowego seansu. Twój komfort – poza kanapą czy fotelem – zależeć będzie także od położenia telewizora i tutaj warto wiedzieć czym kierować się wybierając stolik pod telewizor.
Podczas gdy część osób decyduje się na umieszczenie go na ścianie, inni wolą postawić na stolik pod telewizor. Obie opcje mają swoich zwolenników, a także swoje wady i zalety. Jeszcze do niedawna taki stolik kojarzył się głównie z topornymi meblościankami. Dziś z powodzeniem znajdziesz lekkie, wolnostojące meble o nowoczesnym designie. Nie wierzysz? Zerknij na szafkę RTV z kolekcji PURO w wersji białej lub nieco ciemniejszej.
W tym artykule powiemy Ci, jakie plusy ma szafka RTV, a także w jaki sposób dobrać ją do swoich preferencji.
Stolik pod telewizor – 5 największych zalet rozwiązania
1. Dodatkowa przestrzeń
Stolik pod telewizor może posłużyć Ci również do postawienia czy przechowywania innych przedmiotów, dając dodatkową przestrzeń. To, co na nim wyląduje, zależy wyłącznie od Ciebie – ulubione książki, rośliny, a może koszyk z drobiazgami?
Modelem, w którym zadbano o naprawdę dużo miejsca do przechowywania, jest nasza industrialna szafka SOHO, łącząca w sobie loftową nutę betonu oraz ciepło drewna.
2. Mobilność telewizora
Telewizor, który stoi na stoliku, bez większego trudu obrócisz czy przeniesiesz w dowolne miejsce. Z takim, który został zamontowany na ścianie, nie jest już tak łatwo, a cała operacja będzie bardziej skomplikowana.
3. Brak ingerencji w ścianę
Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu. Montaż telewizora na ścianie wymaga bowiem jej kucia i generalnie jest pracochłonny. W sytuacji, gdy takie osoby zdecydowałyby się opuścić mieszkanie, musiałyby pamiętać o zaszpachlowaniu powstałych otworów.
4. Łatwy dostęp do sprzętu
Gdy telewizor stoi na stoliku, bez trudu uzyskasz dostęp np. do portu USB lub innych znajdujących się z tyłu gniazdek czy przycisków. Choć zwykle nie są one potrzebne na co dzień, w niektórych sytuacjach będzie to spora wygoda
5. Rozwiązanie dla każdego
Aby zamontować telewizor na ścianie, musi mieć ona odpowiednią nośność. Nie każdy dysponuje także wystarczająco dużą powierzchnią ściany. W takich sytuacjach szafka RTV zdecydowanie uratuje sytuację.
Jak kupić odpowiednik stolik pod telewizor?
Choć kupno stolika pod telewizor nie wydaje się szczególnie skomplikowane, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. To dzięki nim wybierzesz stolik, który będzie się świetnie prezentował, wkomponuje się w styl wnętrza, a jednocześnie będzie praktyczny i funkcjonalny.
Jakie aspekty warto rozważyć przed zakupem?
- rozmiar – jego określenie jest kluczowe dla zakupu odpowiedniej szafki RTV. Generalna zasada brzmi: im większy telewizor, tym niższa i szersza powinna być szafka. Pamiętaj, by w rozmiarach uwzględnić także inne przedmioty, które zechcesz umieścić na stoliku,
- wymiary – wysokość szafki także ma znaczenie – aby komfortowo oglądać ulubione filmy czy seriale, telewizor powinien znajdować się na wysokości oczu oglądających. Upewnij się zatem, że dany mebel zapewni Ci odpowiednią wysokość.
- materiał – w przypadku tego mebla najważniejsza jest trwałość. W przypadku stolików od Mebel Partner korpusy wykonane są najczęściej z wytrzymałej płyty MDF (zwanej też płytą foliowaną) o podwyższonej gęstości.
- styl – on także ma znaczenie. Dziś bez problemu znajdziesz stolik, który dopasujesz do swojego gustu, ale także pozostałych mebli w mieszkaniu.
- dodatkowe udogodnienia – spośród nich zdecydowanie warto wymienić np. odpowiednie otwory z tyłu szafki, które umożliwią bezproblemowe przeciąganie okablowania (zwróć na nie uwagę np. w przypadku modelu BJORG BG5). Teoretycznie takie otwory można zrobić samodzielnie w dowolnej szafce, ale to właśnie dedykowane telewizorom szafki RTV nie wymagają od Ciebie dodatkowej ingerencji w tym zakresie.
Niektóre stoliki posiadają także szuflady i zamykane szafki (np. stoliki RTV z kolekcji LARK) bądź otwarte półeczki pod blatem stolika. Te drugie dadzą Ci dodatkową przestrzeń na modem bądź konsolę do gier, jednocześnie chroniąc sprzęt przed przegrzaniem.
Niezależnie od tego, na jaki model ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu telewizora na szafce. Będzie to miało bezpośredni wpływ nie tylko na Twój wzrok, ale także kręgosłup.
Życzymy udanych seansów!