Znane powiedzenie „Co kraj, to obyczaj” najłatwiej zobrazować, biorąc na tapet poszczególne świąteczne tradycje. Choć bożonarodzeniowe symbole są w większości uniwersalne na całym świecie, to istnieją zwyczaje charakterystyczne jedynie dla konkretnych regionów. Warto poznawać odmienne obrządki – niektóre z nich mogą okazać się naprawdę zaskakujące!
Święta w rodzinnym gronie
W Polsce uroczyste świętowanie rozpoczyna się od łamania się opłatkiem i zgromadzenia całej rodziny przy suto zastawionym stole. Choć kilkudniowe przygotowania skupiają się w kuchni, to posiłek składający się z kilkunastu dań jest jedynie pretekstem, żeby spędzić czas wspólnie z bliskimi. W rezultacie Święta są tym momentem w roku, kiedy w wielu domach brakuje krzeseł. Liczni goście zjeżdżają się nawet z dalekich stron i – jak nakazuje tradycja – przygotować trzeba jeszcze jedno nadprogramowe miejsce dla zbłąkanego wędrowca. W takich momentach dodatkowe ekskluzywne krzesło z pikowanej tkaniny ADEL sprawdzi się jeszcze lepiej niż na co dzień.
Okazuje się, że krzesła to nadzwyczaj funkcjonalne meble, niezbędne nie tylko w trakcie trzydniowego ucztowania przy stole, lecz także podczas świątecznych przygotowań, na przykład służą jako podpora ułatwiająca sięganie do karniszy, które mają zostać oplecione kolorowymi światełkami. Warto w tym celu wybrać stabilne siedzisko, np. krzesło fotelowe DORI. Takie wsparcie może również pomagać przy świątecznym rozbijaniu przez dzieci słynnej meksykańskiej piniaty, czyli kolorowych kartonowych figur, wypełnionych słodyczami.
Polowanie na Świętego Mikołaja
Doskonale znane, rodzime świąteczne tradycje łatwo porównywać z tymi z innych krajów, na przykład oglądając zagraniczne filmy. Sporo ciekawych zwyczajów obserwuje się w tych najpopularniejszych, czyli w produkcjach amerykańskich. To właśnie za oceanem Święty Mikołaj dostaje się do domu w środku nocy przez komin, dzięki czemu 26 grudnia dzieci znajdują prezenty zaraz po przebudzeniu. Z pewnością każdy smyk choć raz próbował przyłapać Mikołaja na gorącym uczynku, przygotowując w tym celu specjalne pułapki lub po prostu czekając na niego w ukryciu. Nierzadko jednak nocne polowanie kończy się zapadnięciem w sen na wygodnej kanapie w salonie. Designerska sofa welurowa LULU sprawdzi się do odpoczynku zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy.
Świąteczne tradycje na antypodach
W dalekiej Australii wieczór z wesoło trzaskającym ogniem w kominku, rozgrzewającą czekoladą w kubku i gęsto padającym śniegiem za oknem znany jest jedynie z telewizji. W świąteczny dzień mieszkańcy tego kontynentu spotykają się na słonecznej plaży i to właśnie tam spożywają rodzinny posiłek. Zupełnie inaczej wygląda też Święty Mikołaj – często zamiast w klasycznym czerwonym kostiumie, przedstawia się go w stroju płetwonurka wraz z deską surfingową.
Świąteczne tradycje o poranku
W Szwecji świętowanie Bożego Narodzenia zaczyna się już rankiem 13 grudnia, czyli w dniu św. Łucji. Zgodnie z tradycją najstarsza dziewczynka w domu przygotowuje dla swoich rodziców śniadanie. Ubrana na biało, z wiankiem na głowie serwuje pyszny posiłek prosto do łóżka. Trzeba przyznać, że jest to szczególnie miły zwyczaj, który zapewne niejedni rodzice chętnie wprowadziliby do swojego domu. Przy jego realizacji fantastycznie sprawdzi się industrialny stolik kawowy RIMA ze zdejmowanym blatem, mogący pełnić funkcję praktycznej tacy. Warto dodać, że tradycyjne śniadanie w dniu św. Łucji składa się z czarnej kawy, ciasta z rodzynkami i szafranem oraz grzanego wina.
Pająk i ogórek na szczęście
Choinka to niezwykle uniwersalny symbol w większości krajów, ale już świąteczne tradycje z jej przystrajaniem bywają różne. Na Ukrainie drzewka przyozdabia się sztuczną pajęczyną i pająkami. Zwyczaj ten wiąże się z legendą o ubogiej rodzinie: po przebudzeniu w świąteczny poranek jej członkowie spostrzegli, że ich choinka bez ozdób (na które nie mieli pieniędzy) została pięknie przystrojona w pajęczą sieć, mieniącą się w promieniach słońca. Niedługo potem ta zamieniła się w złoto. Tak oto pająk stał się symbolem szczęścia i dostatku w nowym roku, wobec czego nie może go zabraknąć na ukraińskiej choince.
W Niemczech również istnieje szczególny symbol dobrobytu i należy go bezwzględnie powiesić na świątecznym drzewku. To nietypowa bombka w kształcie ogórka. Co więcej, tradycja nakazuje odpowiednio schować ją wśród gałązek. Dziecko, które jako pierwsze znajdzie ozdobę, zyskuje gwarancję szczęścia na cały nadchodzący rok. Z kolei w sąsiedniej Austrii najmłodsi wieszają na choince słodycze – głównie czekoladki oraz bezy.
Świąteczne tradycje – magiczna atmosfera
Przyozdobiona choinka, niezależnie czy ze schowanym pająkiem, czy może czekoladową bombką, w święta Bożego Narodzenia stanowi centralny punkt całego domu. Kolorowe lampki nadają nadzwyczaj przytulną i wyjątkową atmosferę, która udziela się każdemu z domowników. W spędzaniu czasu przy udekorowanej i rozświetlonej choince jest coś magicznego. Idealnym dopełnieniem będzie wygodny fotel, miękki koc i ciepła herbata w ulubionym kubku. Nikt chyba nie zaprzeczy, że prawdziwym bohaterem tej sceny mógłby stać się stylowy fotel wypoczynkowy NOEL – w końcu angielskie noel to też… „kolęda”!