Drewno jest niewątpliwie jednym z bardziej wdzięcznych materiałów. Jego charakterystyczny wygląd sprawia, że chętnie wyposażamy nasze domy i mieszkania w drewniane meble. Dzięki uniwersalności tego surowca możemy z łatwością urządzić każde wnętrze. Drewno pasuje bowiem zarówno do staromodnego stylu, jak i nowoczesnych czy industrialnych aranżacji. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne meble albo drzwi drewniane, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wybrać fornir, czy laminat – wybór jest naprawdę spory.
Fornir i laminat – funkcjonalne wykończenie mebli
Dlaczego warto wybrać meble o drewnianym bądź drewnopodobnym wykończeniu? Ich zaletą jest przede wszystkim cena. Fornir i okleina syntetyczna to materiały znacznie tańsze niż elementy wyposażenia stworzone z litego, wysokogatunkowego drewna. Jednocześnie warto pamiętać też o tym, że drewno – choć estetyczne – ma swoje charakterystyczne właściwości. Naturalne pęknięcia, sęki i przetarcia są dla niego typowe, a nie zawsze nam na nich zależy.
Warto wiedzieć, że lite drewno musi być także profesjonalnie zabezpieczone. Niestety, bywa mało odporne na wahania wilgotności powietrza, przez co nie nadaje się do każdego pomieszczenia. Ze względu na charakterystyczne cechy drewnianych mebli stworzono inne rozwiązanie – wykończenie z forniru bądź okleiny laminowanej. Pokrycie elementów wystroju wnętrza drewnianym bądź drewnopodobnym materiałem jest funkcjonalne, ekonomiczne, a w niektórych wypadkach także bardzo odporne.
Fornir – naturalna i szlachetna okleina
Gdy stajemy przed wyborem drzwi lub mebli do mieszkania, musimy zdecydować, na jaki materiał chcemy postawić. Warto więc wiedzieć, jakie są cechy szczególne powszechnie dostępnych rodzajów pokryć drzwi i mebli: forniru i sztucznej okleiny. Czym w takim razie jest pierwszy z nich? Fornir to okleina pochodzenia naturalnego. Produkuje się ją z cienkich płatów pochodzących z pnia drzewa.
Zaletą forniru jest przede wszystkim jego niepowtarzalny wygląd. Nie ma bowiem dwóch takich samych oklein fornirowych – tak samo, jak nie ma dwóch identycznych drzew. Każde wykończenie fornirowe charakteryzuje się oryginalnym wzorem wynikającym z rozmieszczenia słojów w pniu drzewa. Meble fornirowane mają szczególny, szlachetny wygląd prawdziwego drewna, a przy tym są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne niż ich lite odpowiedniki. Chcesz wiedzieć więcej o naszych krzesłach z drewna giętego? Zapraszamy do artykułu!
Fornir będący naturalnym materiałem zapewnia nieograniczone możliwości zastosowania. Jest bowiem dostępny w wielu wariantach – możemy z łatwością dopasować go do dowolnego wystroju wnętrza. Okleina fornirowana nie lubi jednak wody i wielogodzinnego nasłonecznienia (może ciemnieć pod wpływem promieniowania UV) – warto o tym pamiętać przed wyposażeniem domu czy mieszkania. Naturalne drewno należy też umiejętnie czyścić – zazwyczaj potrzebne są do tego odpowiednie preparaty. Zapraszamy do powrotu do artykułu o drewnianych fotelach biurowych!
Syntetyczne okleiny – estetyka i trwałość
Jeżeli nie materiał naturalny, to może syntetyczna okleina, czyli laminat? Dawniej meble laminowane kojarzyły się raczej z niską jakością i brakiem estetyki – wyglądały niekorzystnie, puchły pod wpływem wilgoci i szybko stawały się odrapane. Te czasy jednak minęły – nowoczesne okleiny stanowią synonim stylu i mogą być tak samo ładne, jak naturalny fornir, a nawet do złudzenia go przypominać.
Laminat jest powszechnie wykorzystywany zarówno przy produkcji mebli, jak i drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych. Tworzy się go poprzez mieszanie materiałów o różnych właściwościach fizycznych – dzięki temu jest elastyczny i trwały. Nowoczesne syntetyczne okleiny są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dlatego, jeśli stoimy przed wyborem drzwi drewnianych czy innych elementów wystroju wnętrza, nie będziemy mieli problemu z dopasowaniem ich do naszej preferowanej stylistyki.
Okleina laminowana charakteryzuje się funkcjonalnością i estetycznym wyglądem. Aktualnie produkowane laminaty do mebli i drzwi to już nie proste, gładkie materiały, ale zdobione i fakturowane powierzchnie przypominające drewno nawet w dotyku. Jako że są wykonane z tworzywa sztucznego, cechują się zdecydowanie większą odpornością na czynniki środowiskowe niż fornir czy lite drewno. Meble z okleiną syntetyczną warto więc umieścić w kuchni albo łazience – tam, gdzie są narażone na wilgoć i zabrudzenia. Niestraszne im wycieranie na mokro, a ich pielęgnacja nie wymaga użycia specjalistycznych preparatów.
Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje laminatów – CPL oraz HPL. Pierwszy z nich to materiał składający się z kilku (trzech lub czterech) warstw tworzywa, natomiast drugi to bardziej złożony laminat wysokociśnieniowy. Okleina CPL jest z powodzeniem wykorzystywana przy produkcji drzwi wewnętrznych czy paneli ściennych, natomiast meble z HPL – jako te odporniejsze na czynniki zewnętrzne – sprawdzają się w kuchniach i łazienkach.
Fornir czy laminat – co wybrać?
Skoro wiemy już, czym charakteryzują się fornir i laminat, pozostaje jedynie zastanowić się, które z nich lepiej wybrać. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych oraz tego, ile czasu i energii chcemy włożyć w pielęgnację wnętrza. Jeśli stawiamy na okazałe i reprezentatywne meble – z pewnością fornir będzie świetnym wyborem. Drewniany stół czy komoda z pokryciem fornirowanym stanowią ozdobę domu.
Jeśli jednak bardziej zależy nam na tym, żeby meble były praktyczne i łatwe w konserwacji – syntetyczna okleina sprawdzi się doskonale. Laminat szczególnie dobrze pasuje do intensywnie eksploatowanych powierzchni – blatów kuchennych albo szafek łazienkowych. Jest wytrzymały, a więc nie zaszkodzi mu ani promieniowanie UV, ani wysoka wilgotność. Okleina syntetyczna czy naturalna? Wybór należy do Ciebie.