Wydaje się niepozorny, jednak trudno wyobrazić sobie bez niego funkcjonalny salon. Mowa o stoliku kawowym – praktycznym elemencie wyposażenia pokoju dziennego. Sprawdzi się jako miejsce na kubek z herbatą czy odłożenie książki, można zaserwować na nim poczęstunek, a dodatkowo wykorzystać jako element dekoracyjny. Jak wybrać stolik do salonu, aby spełniał te wszystkie zadania? Poznaj praktyczne podpowiedzi.
Stolik do salonu – jaki powinien być? Przydatne wskazówki
Wybierając stolik do salonu, zastanów się w pierwszej kolejności nad swoimi potrzebami. Poszczególne modele różnią się gabarytami, kształtami, sposobem wykończenia. Każdy z tych parametrów wpływa na ostateczną funkcjonalność. Jeżeli szukasz mebla, na którym zmieści się patera z ciastem, talerzyki i filiżanki, zdecyduj się na stolik z dużym blatem. Z kolei kompaktowy wariant będzie dobrym pomysłem, gdy potrzebujesz jedynie odrobiny miejsca na książkę i szklankę.
Aby stolik prezentował się korzystnie, dopasuj go do pozostałych mebli i całego wystroju salonu. Zwróć uwagę na materiały, kolorystykę, kształty. Zasada spójności wcale nie oznacza jednak, że stolik do salonu musi stanowić integralny element zestawu. Eklektyzm nadal jest na czasie! Ławy ze szklanym blatem świetnie wyglądają w pakiecie z białymi komodami i półkami oraz jasnym narożnikiem, natomiast akcenty drewniane odnajdą się w pełnym kolorów klimacie boho.
Na uwagę zasługują także modele wyposażone w dodatkowe szuflady i schowki. Takie modele cenią przede wszystkim miłośnicy ładu i właściciele niewielkich mieszkań, w których liczą się sprytne pomysły na przechowywanie. Stolik z półką to sposób na uporządkowanie czasopism i książek, z kolei pomysłowe kosze zgromadzą w jednym miejscu dziecięce zabawki i inne akcesoria.
Wielkość i kształt – ważne parametry
Ważnym kryterium doboru są wymiary stolika. Określając ten parametr, weź pod uwagę metraż pokoju, wielkość kanapy, odstępy pomiędzy meblami. Zadbaj, aby każdy z domowników i gości mógł swobodnie przejść, nie przeciskając się pomiędzy krawędzią blatu a fotelem. Dekoratorzy wnętrz podpowiadają, że taki komfort zapewnia z reguły odległość 45 cm, choć – w zależności od swoich upodobań – możesz tę wartość zmodyfikować. Inna porada głosi, że jeśli wielkość stolika nie będzie przekraczała 2/3 długości kanapy, zachowanie wolnego miejsca w tej strefie będzie łatwiejsze. Nieproporcjonalnie duży stolik niekiedy dominuje w przestrzeni, za mały – okazuje się niefunkcjonalny i ginie w aranżacji.
Zastanów się także, jaka wysokość stolika będzie optymalna. Warto zadbać o zachowanie różnicy pomiędzy poziomami blatu i siedziska sofy. Jeśli planujesz przyjmowanie gości i serwowanie poczęstunku, zdecyduj się na nieco wyższy model. Wyeliminujesz w ten sposób konieczność uciążliwego pochylania się. Jeżeli meble tapicerowane i stolik przeznaczone są jedynie do relaksu, niższy wariant umożliwi wygodne odkładanie rzeczy.
Stolik okrągły czy prostokątny? Pytania o odpowiedni kształt mebla pojawiają się dość często. W tym przypadku wiele zależy od specyfiki przestrzeni. Jedna z wnętrzarskich porad zaleca, aby różnicować kształty – jeśli więc pomiędzy narożnikiem a fotelami została kwadratowa strefa, ustaw w niej stolik z blatem w kształcie koła. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest sięganie po stoliki bliźniacze, łączone i rozstawiane w razie potrzeby. Bez kłopotu kupisz identyczny wzorniczo duet, choć sprawdzą się także samodzielnie komponowane zestawy.
Stoliki do salonu w różnych stylach
Ciekawe stylistycznie złote stoliki kawowe mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza, dlatego poświęć czas, aby zastanowić się nad pożądanym wzornictwem. Wybór jest szeroki: od wariantów klasycznych, przez nowoczesne ławy, aż po stoliki loftowe z metalowymi i betonowymi akcentami. Który z nich wybrać?
Drewniany stolik do salonu będzie pasował do wnętrz tradycyjnych, rustykalnych oraz skandynawskich. Odpowiednio zaaranżowany komponuje się również z modnymi aranżacjami w stylu boho i etno. Drewno dyskretnie ociepla wnętrze i nadaje mu przytulny charakter. Pasuje do szerokiej palety kolorystycznej i wielu dodatków. Zwróć uwagę na proste modele na wyższych nóżkach, klasyczne okrągłe blaty lub warianty glamour ze złotymi obramowaniem. To tylko niektóre możliwości.
Nowoczesne szklane stoliki o wyrazistych kształtach sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych, modernistycznych i glamour. Ciekawie wkomponują się także w loft. Są eleganckie i pełne klasy. Ich surowy charakter możesz przełamać, wybierając modele osadzone na drewnianych nogach. Podobna zasada dotyczy stolików w kształcie drucianych koszy z metalowymi pokrywami. Możesz wyeksponować ich industrialny charakter lub ocieplić dodatkami.
Stolik do salonu jako element dekoracyjny
Przeglądając magazyny wnętrzarskie, właściwie nie spotyka się aranżacji, w których blat stolika kawowego pozostaje pusty. Nic dziwnego: odpowiednie rozplanowanie dekoracji przyciąga wzrok i ułatwia stworzenie konkretnej atmosfery. Kiedy będziesz wybierać stolik do salonu, zastanów się, w jaki sposób go ozdobisz. Czasami wystarczy tylko bukiet kwiatów lub efektowna świeczka. Niekiedy szklany blat zachęca do wykorzystania potencjału gry światła. Uruchom swoją wyobraźnię i stwórz piękny wystrój.