Urządź pokój dorastającego dziecka na miarę jego potrzeb.

UL 4

Każdy rodzic zna ten temat: walkę z dzieckiem o to, by utrzymywało w swoim pokoju porządek. Być może jednak to, że dorastające dziecko ma z tym problem wcale nie wynika z jego lenistwa czy nieodpowiedniej postawy, ale raczej z nieodpowiedniego sposobu urządzenia pokoju. Wydarzenia okolicznościowe, takie jak urodziny, święta czy nowy rok szkolny przynoszą czasem rodzicom świeżą motywację do dążenia do lepszego zorganizowania pokoju dla dzieci – na kanwie tego przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym będzie można dostosować nowy wygląd pokoju dziecka do jego potrzeb, dzięki czemu i utrzymanie w nim porządku będzie łatwiejsze.

Zanim jednak przejdziemy dalej, każdy powinien sam sobie zadać pytanie, jak na ten moment pomaga dziecku organizować i porządkować jego pokój. Później warto przejść do poniższych, prostych strategii organizacji, aby uspokoić bałagan i wprowadzić porządek do ulubionego pomieszczenia dziecka.

Popatrz z perspektywy dziecka

To kluczowa zasada, aby pomóc dziecku w zorganizowaniu jego przestrzeni. Należy spojrzeć na przestrzeń, meble i wszystko inne, co jest w pokoju dziecka z jego punktu widzenia. Ten widok może zaskoczyć wielu rodziców, bowiem wyniknie z tego jedna mądra myśl: meble dla dorosłych i systemy organizacyjne nie przekładają się to, co odpowiada na potrzeby dzieci. Sztywne szuflady szafek są niezbyt przyjazne do małych rąk. Składane drzwi szafy zaciskają palce i przesuwają szyny, w niezbyt komfortowy sposób dla dziecka. Wieszaki w szafie są za wysoko, poza tym wieszaki dla dorosłych nie pasują do mniejszych rozmiarów odzieży. Tradycyjne pudełka na zabawki zawierają mieszankę różności i rozproszonych, starych części zabawek – potrzebują organizacji!

Zatem, aby zorganizować pokój dla dziecka, rozwiązania muszą odpowiadać potrzebom widzianym oczami dziecku. Przydatne mogą okazać się takie rozwiązania:

  • szafa dwudrzwiowa dla młodzieży Ultimo U1 – z wygodnymi uchwytami
  • wysoki regał dla nastolatków Futuro F5 – dla lepszej organizacji książek i zeszytów
  • meble Ergo
Zestaw mebli młodzieżowych z biurkiem do odrabiania lekcji z kolekcji Ultimo.
Dostępne meble w systemie Ultimo: U1, U2, U3.
Sypialnia dziecka urządzona meblami z systemu Futuro.
Meble do wyboru s kolekcji Futuro: F4, F2, F5,
Meble do pokoju młodzieżowego w stylu skandynawskim Ergo.
Wybrane meble z kolekcji Ergo: E1, E14, E8.

 

 

Zachęć dziecko do udziału w urządzaniu pokoju

Każdy rodzic przede wszystkim powinien oprzeć się chęci samodzielnego wejścia do aktualnego bałaganu z workami na śmieci, z zaciśniętymi zębami i groźbą szlabanu wiszącą w powietrzu. W ten sposób na pewno nie rozwiąże się samej przyczyny problemu, jaką jest potrzeba nauczania dziecka umiejętności organizacji i metod utrzymania pokoju. Zamiast tego należy spojrzeć na proces organizacji jako na działalność edukacyjną i trzeba skoncentrować się na dziecku. Porozmawiaj z dzieckiem, dowiedz się z czym ma problem i jakie proponuje rozwiązania. Zaproponuj mu też kilka swoich, ale nie narzucając ich.

Te propozycje meblowe na pewno spodobają się każdemu nastolatkowi:

  • Innowacyjny regał młodzieżowy Ultimo U5
  • Duża półka wisząca z szafką Futuo F9
  • Nowoczesne i oryginalne meble Lido
Meblościanka młodzieżowa Ultimo o nowoczesnym wyglądzie.
Część mebli dostępnych w kolekcji mebli Ultimo: U5, U8, U9.
Zestaw mebli z biurkiem dla dziecka Futuro.
Wybrane meble z serii Futuro: F3, F8, F9.
Nowoczesny system mebli młodzieżowych Lido.
Meble dostępne w kolekcji Lido: LSZ2D, LK4SZ, LR4D.

Współpracując ze swoim dzieckiem, masz większe szanse na stworzenie systemu organizacji, który ma dla niego sens, o który będzie dbać i będzie go szanować. Jeśli dziecko jest zaangażowane w ten wysiłek, lepiej rozumie logikę organizacyjną i utrzymuje pokój w czystości.

 

Sortowanie, przechowywanie i upraszczanie

To jest zagadka! Pokoje dla dzieci są zazwyczaj małe, często podzielone, a ogólnie brakuje im powierzchni. Tymczasem równocześnie pokoje te są zwykle wyposażone w ekskluzywne ubrania, nadmierną ilość zabawek i sprzętu, a nawet bibeloty domowe z innych pomieszczeń. Dzieci nie mogą być zorganizowane, kiedy ich szafa jest przepełniona, szuflady są nafaszerowane, a zabawki pokrywają każdy centymetr kwadratowy dywanu.

Zacznij od ubrań: posortuj je! Te, które są na inny sezon bądź specjalne okazje oddziel od tych codziennych. Poza tym trzeba się zastanowić czy Twój syn naprawdę potrzebuje kilkudziesięciu t-shirtów? Usuń dodatki, aby pozostała część mogła pozostać porządna i czysta w dostępnym miejscu.

Fajne propozycje na organizację ubrań w pokoju dziecka to:

  • Szafa narożna na odzież wierzchnią z szufladą Futuro 7
  • Szafa narożna z półkami dla nastolatka Ultimo U13
Meblościanka do pokoju dziecka w niebieskim kolorze Futuro.
Szafy dostępne w kolekcji Futuro: F1, F7.
Uniwersalny zestaw mebli młodzieżowych Ultimo.
Wybrane meble spośród kolekcji Ultimo: U13, U11, U10.

 

Sortowanie z pomysłem

Dla młodszych dzieci trzeba zorganizować odpowiednie miejsce na zabawki. Najlepiej jeśli jest podzielone na części, dzięki którym dziecko odkrywa różnie, tematyczne zabawki w zależności od humoru w danym dniu. Taki sposób przechowywania sprawia, że głębiej przechowywane zabawki odzyskają dziecka zainteresowanie i świeżość – i nie będą znajdować się w bałaganie pokoju dziecka. Idealnym pomysłem jest tutaj wykorzystanie dużego zestawu mebli dla dziewczynki w kolorze maliny Futuro 3, w którym jest mnóstwo opcji na przechowywanie zabawek i nie tylko.

Starsze dzieci mogą korzystać z wyższych półek na szafki, aby „przechowywać” niektóre rzeczy.

Mile widziane przez nastolatków są plastikowe pojemniki, które mogą spokojnie poukładać segregując w nich swoje skarby. Każdemu nastolatkowi na pewno spodoba się meblościanka młodzieżowa z łóżkiem do małego pokoju Ultimo 2 pełna fajnych, modnych, funkcjonalnych rozwiązań.

Dziewczęce meble o energetyzującym kolorze z serii mebli Futuro.
Meble do sypialni z łóżkiem dla dziecka Ultimo.
Share on FacebookPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komenatrze:

  1. U nas w domu porozwalane zabawki to standard. Wskazówki w artykule bardzo ciekawe. Jedną zamierzam na dniach zastosować.

  2. Córka sama stworzyła system organizacji pokoju. Ja jej tylko pomogłam meble wybrać. Zapisałam artykuł do ulubionych, bo jedna szafa rewelacyjna.

Dodaj komentarz